Tysiące hindusów na chrześcijańskich Mszach

Tysiące hindusów na chrześcijańskich Mszach
(fot. flickr.com/ by Doctor Casino)
KAI/ ad

W tym roku w liturgicznych obchodach Bożego Narodzenia w różnych rejonach Indii wzięły udział - obok chrześcijan - tysiące wyznawców hinduizmu. Dotyczy to zwłaszcza wschodnioindyjskiego stanu Orisa, który od kilku lat jest widownią najostrzejszych i najkrwawszych wystąpień przeciw wyznawcom Chrystusa w tym kraju.

Zdaniem arcybiskupa Cuttack-Bhubaneśwar - Johna Barwy SVD, to bezprecedensowe wydarzenie jest "znakiem nadziei na rok 2013".

W rozmowie z włoską agencją misyjną AsiaNews, 57-letni obecnie hierarcha oświadczył, że na pasterkach, odprawianych w kościołach w stolicy stanu - Bhubaneśwarze, Kandhamalu i szeregu innych miast, można było doświadczyć "uczucia pokoju, jedności, święta i modlitwy". W liturgiach uczestniczyli całymi rodzinami zarówno katolicy, jak i wyznawcy innych religii. Zgodnie z miejscowymi zwyczajami setki dzieci przyniosło kwiaty i świece do żłóbków, wyrażając w ten sposób hołd Dzieciątku Jezus.

"Jest to niezwykły fakt w świetle pogromów, jakich dokonywali ekstremiści hinduscy w latach 2007-08, a także później, powodując śmierć setek ludzi" - podkreślił arcybiskup.

Nawiązując do niedawnych świąt, przypomniał, że "Bóg zstąpił na ziemię, aby być z nami i stopniowo uznają to ludzie, w tym również niechrześcijanie". Gromadzące się w kościołach tłumy, złożone z ludzi różnego pochodzenia, świadczą o tym, że Chrystus jednoczy narody wszystkich krajów - stwierdził metropolita Cuttack-Bhubaneśwar. Dodał, że obecna na Mszy pewna młoda Włoszka zapytała go, dlaczego jest tu tak wielu ludzi. "Odpowiedziałem jej: «Dlatego, że chcą dzielić radość z narodzin Jezusa»" - oświadczył rozmówca włoskiej agencji misyjnej.

DEON.PL POLECA

"Spoglądając na wszystkich tych ludzi, zrozumiałem, że jestem pasterzem nie tylko chrześcijan, ale że wszystkie osoby mojej archidiecezji są częścią tej owczarni" - mówił dalej hierarcha indyjski. "25 grudnia Dzieciątko Jezus przemówiło do wszystkich prostotą swej obecności, mówiąc do każdego: «Jestem tutaj»" - dodał.

W swym orędziu noworocznym abp Barwa podziękował władzom cywilnym za ochronę budynków religijnych w czasie obchodów Bożego Narodzenia. "Wszystko to, czym jesteśmy i wszystko, co mamy, jest darem Bożym i tak samo nowy rok 2013, będący Rokiem Wiary, jest darem od Boga dla nas uprzywilejowanych" - napisał arcybiskup. Życzył, aby nowy rok obfitował w "okazje do wspólnej pracy oraz niesienia nadziei, zgody i wspólnoty w stanie Orisa".

Zdaniem hierarchy-werbisty, młodzież i dzieci są "kręgosłupem" wspólnoty chrześcijańskiej tego stanu. Przez wychowanie zmierzające do pogłębienia wiary w Jezusa będą oni mogli stawać się twórcami i sprawcami zmian społecznych i prawdziwymi głosicielami Chrystusa w społeczeństwie podzielonym przez nienawiść i przemoc - podkreślił abp Barwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tysiące hindusów na chrześcijańskich Mszach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.