Tysiące pielgrzymów na sądeckiej górze Tabor

KAI / drr

Odrzucenie Boga przez współczesny świat przynosi ludziom wiele negatywnych skutków - mówił w homilii w Nowym Sączu biskup tarnowski Andrzej Jeż. Tłumy mieszkańców Sądecczyzny modliły się w święto Przemienienia Pańskiego w bazylice w Nowym Sączu, gdzie czczony jest obraz Chrystusa Przemienionego. Wieczorem zakończy się tam Wielki Odpust, który trwał od ubiegłej niedzieli.

- Dziś następuje powrót do prymitywnych, niemal jaskiniowych przejawów religijności - tak biskup tarnowski mówił o astrologii, horoskopach i poradach wróżek. - Ten rodzaj pseudo-wiary determinuje postępowanie ludzi, tworzy ich codzienne życie - ubolewał biskup.

DEON.PL POLECABiskup tarnowski wskazywał, że człowiek musi dokonać wyboru i podjąć decyzję, w jakiego Boga chce wierzyć? - Można stworzyć sobie namiastkę boga, który poprawia samopoczucie, ale wiemy że to jest tylko substytut. Jesteśmy świadkami tworzenia we współczesnym świecie wielu zastępczych bogów, ale w nich serce ludzkie nie jest w stanie zaznać ukojenia i poczucia sensu. W każdym z wytworzonych przez człowieka bogów nie jest on w stanie zaznać spełnienia, w którym człowieczeństwo staje się wartością a nie ułomnością - powiedział bp Jeż.

Kaznodzieja mówił, że dziś niemal bogiem stają się układy polityczne, pokojowe, militarne a także ekonomia, gospodarka, a nawet niektórzy ludzie.

Bp Jeż ubolewał, że odrzucenie prawdziwego Boga powoduje depresję społeczną, przygnębienie i samotność. - Jeżeli Boga się odrzuca z ludzkiego życia, można wtedy bezkarnie unicestwiać, miażdżyć drugiego człowieka i go poniżać, bo nie ma żadnych ograniczeń i punktów odniesienia - przestrzegał.

Zdaniem biskupa, by działania człowieka były wartościowe i służyły innym ludziom, potrzebna jest jego przemiana wewnętrzna. - Nasza religijność mocno zakorzeniona w Bogu, pozwala zmienić świat zewnętrzny, gdy głęboko żyjemy prawdą, iż jest jeden Bóg.

Odpust w bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu, gdzie czczony jest cudowny obraz Chrystusa Przemienionego przebiegał pod hasłem "Kościół naszym domem".

W tygodniowych uroczystościach uczestniczyli m.in. biskupi, kapłani, siostry zakonne, rolnicy, strażacy, policjanci, chorzy, rodziny z dziećmi, młodzież i ludzie pracy. Do Nowego Sącza przybywali wierni z całej Sądecczyzny i z innych rejonów kraju.

Pielgrzymów przyciąga XIV-wieczny obraz przedstawiający Chrystusa Przemienionego. Jest on wzorowany na ikonie przechowywanej w bazylice na Lateranie w Rzymie. Nowosądecka ikona słynie łaskami od początku XVII wieku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tysiące pielgrzymów na sądeckiej górze Tabor
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.