Uczczenie ofiar Katynia to dobry prognostyk
Wspólna pamięć o ofiarach i oddanie im czci jest dobrym prognostykiem na przyszłość – powiedział KAI abp Henryk Muszyński, odnosząc się do dzisiejszego zaproszenia premiera Tuska przez premiera Putina do wspólnego uczczenia pamięci ofiar Katynia. „Jest to bardzo ważna inicjatywa, która może rozpocząć autentyczny proces polsko-rosyjskiego zbliżenia. Z naszej strony doceniamy to w pełni” – dodał prymas.
Zdaniem abp. Muszyńskiego, inicjatywa Putina i podjęcie jej przez Tuska „jest bardzo ważnym krokiem w kierunku budowania nowej, pełniejszej wspólnoty opartej na prawdzie i pojednaniu”.
„Mamy świadomość, że jest to pierwszy krok i że jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia, gdyż w ciągu 60 lat utrwaliło się jednostronne postrzeganie trudnych relacji polsko-rosyjskich, zarówno z jednej jak i z drugiej strony” – kontynuował abp Muszyński. „Nie ma takich przeszkód, których by nie można przezwyciężyć, jeśli jest dobra wola obu stron” - dodał.
Abp Muszyński wyjaśnił, że inicjatywa Władimira Putina zbiega się z inicjatywą rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, co można interpretować jako "chęć zbliżenia, wzajemnego porozumienia i pojednania z Polską”.
Prymas dodał, że jako pierwszy z inicjatywą wystąpił Rosyjski Kościół Prawosławny, czego wyrazem była złożona w Polsce we wrześniu ub. r. wizyta mnichów z Monasteru Nilskiego w pobliżu Ostaszkowa. Duchowni prawosławni odebrali na Jasnej Górze kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Umieszczą ją we wznoszonej na terenie klasztoru kaplicy ku czci Matki Bożej i dla upamiętnienia polskich oficerów, więzionych w czasie II wojny światowej w ich klasztorze zamienionym na więzienie, zamordowanych w Twerze i pochowanych w Miednoje.
W ślad za tym – informuje abp Muszyński - nastąpiła oficjalna korespondencja przedstawicieli Patriarchatu do polskich biskupów, m. in. w postaci bardzo życzliwego listu jaki nadesłał mu metropolita Hiparion, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, z okazji nominacji na Prymasa Polski w grudniu ub. r.
Kolejnym krokiem była wizyta w Warszawie 28 lutego br. o. igumena Filipa Riabycha, zastępcy przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. Tematem rozmowy z bp. Stanisławem Budzikiem, sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski – jak sformułowano w oficjalnym komunikacie BP KEP - była „potrzeba wspólnego chrześcijańskiego świadectwa we współczesnym świecie”.
Skomentuj artykuł