Ukraina: to wielkie oczyszczenie społeczeństwa

Ukraina: to wielkie oczyszczenie społeczeństwa
(fot. EPA/LASZLO BELICZAY)
KAI / psd

Ukrainę zmienią dzisiaj nie reformy, które ktoś chce wprowadzić odgórnie za pomocą kolejnego rozporządzenia, ale ci ludzie, którzy stoją i działają na Majdanie - sądzi greckokatolicki arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk. W rozmowie z ukraińskim "Radiem Era" 21 lutego zauważył on również, że trzy miesiące wydarzeń na kijowskim Placu Niepodległości są czasem wielkiego oczyszczenia narodu ukraińskiego.

W ciągu tych kilku miesięcy nasza młodzież ogromnie wydoroślała - powiedział zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). "Być może każdy dzień tego okresu należy liczyć jak rok, a każdy miesiąc jak dziesięciolecie, dlatego że nasza młodzież dokonała kolosalnego skoku do przodu" - dodał. Wyjaśnił, że nie chodzi o samo tylko wydoroślenie w myślach i decyzjach, ale młodzi ludzie stali się zdolni do tego, aby być odpowiedzialnymi za swoją ziemię, za swój kraj i naród. "Właśnie od młodzieży nadchodzi do nas dzisiaj nasza przyszłość" - podkreślił władyka.

Wspomniał kolei o dwóch zdarzeniach, które poruszyły go "do głębi serca". "Wczoraj [20 bm.] i przedwczoraj w czasie tych dramatycznych dni, gdy do bezbronnych ludzi strzelali snajperzy, do każdego kapłana, jaki znajdował się na Majdanie, ustawiała się kolejka ludzi, aby się wyspowiadać. I oni spowiadali się w obliczu śmierci, bo wiedzieli, że być może po tej spowiedzi wyjdą na barykady, aby oddać życie za swoją Ukrainę" - powiedział zwierzchnik UKGK. Dodał, że gdy dowiedział się później o przygotowywaniu akcji "antyterrorystycznej", zadał sobie pytanie, że jest to chyba postępowanie terrorystów.

"Przypominam to pytanie retoryczne. Być może wiele spośród tych osób, które ujrzały wówczas oblicze śmierci, dokonało przeglądu całego swego życia i już na zawsze od tego miesiąca stali się nowymi ludźmi" - stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki.

DEON.PL POLECA


Drugie jego spostrzeżenie dotyczy przemiany społeczeństwa, które przestało się bać "uzbrojonych najemników", czyli osławionych "tituszek" i zaczęło się samo organizować. Ludzie wzięli w swe ręce odpowiedzialność za swe rodziny, budynki, miasta i wsie - zauważył rozmówca rozgłośni. Jego zdaniem, działania takie "świadczą o uodporuniu na zło". "I właśnie ta obywatelska odpowiedzialność za swoją ziemię jest bardzo głębokim znakiem dokonującego się oczyszczenia naszego społeczeństwa, jego przemiany i przeobrażenia" - oświadczył hierarcha. Zaznaczył, że to właśnie tacy ludzie zmienią dziś kraj i władzę, a nie wprowadzane odgórnie reformy.

Na zakończenie władyka powiedział, że również UKGK doświadczył na sobie solidarności narodu ukraińskiego, wykraczającej poza granice wyznaniow: gdy pojawiły się doniesienia, że "tituszki" zdążają do soboru katedralnego pw. Zmartwychwstania Chrystusa, natychmiast dziesiątki śmiałków przybyły do obrony tego miejsca.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ukraina: to wielkie oczyszczenie społeczeństwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.