Ukraina: wierni zwolnieni z obowiązku udziału w niedzielnych mszach św.

Ukraina: wierni zwolnieni z obowiązku udziału w niedzielnych mszach św.
(fot. unsplash.com)
1 rok temu
KAI / df

Kościół rzymskokatolicki w Ukrainie zachęca wiernych do udziału w Mszach św. i nabożeństwach za pośrednictwem środków masowego przekazu, a także do przyjmowania komunii duchowej. Episkopat Kościoła rzymskokatolickiego udzielił też wiernym obrządku łacińskiego dyspensy od obowiązku udziału w niedzielnych Mszach św.

Episkopat wydał „Zalecenia dla pasterzy podczas epidemii koronawirusa“. Przypomina się w nich m.in. o tym, że zgodnie z rozporządzeniem ukraińskiego rządu o zakazie prowadzenia imprez masowych z udziałem ponad 10 osób, w tym obrzędów religijnych i ceremonii kościelnych, w Mszy św. uczestniczyć może nie więcej niż 10 osób.

„Prosimy wszystkich duszpasterzy o przestrzeganie danej normy. Zalecamy ograniczyć udział wiernych w Mszach świętych, w tym niedzielnych, jedynie do osób, które złożyły intencje mszalne. Dotyczy to również pogrzebów i udzielania innych sakramentów“ - czytamy w dokumencie. Episkopat nie podjął jednak decyzji o zamknięciu kościołów.

Kapłanów zachęca się do indywidualnych spotkań z wiernymi, odwiedzania chorych, stworzenia odpowiednich warunków do udzielania sakramentu pokuty i pojednania, zadbania o dezynfekcję świątyń. Ponadto na czas kwarantanny, którą ogłoszono 17 marca, odwołuje się katechezy, pielgrzymki i inne zgromadzenia religijne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ukraina: wierni zwolnieni z obowiązku udziału w niedzielnych mszach św.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.