"Uratował mi życie". Kim jest człowiek odpowiedzialny za zdrowie Franciszka?

Od 14 lutego papież Franciszek przebywa w rzymskiej klinice Gemelli. Mimo choroby wciąż kieruje Kościołem, będąc wspierany przez współpracowników. Franciszka otacza bliskie grono zaufanych osób, jednak to Massimiliano Strappetti ma w tej chwili decydujące zdanie. Kim jest człowiek, o którym papież sam powiedział, że "uratował mu życie"?
- Massimiliano Strappetti, osobisty pielęgniarz papieża, odgrywa kluczową rolę w jego leczeniu i opiece – Franciszek mówi, że "uratował mu życie".
- Papież przebywa w klinice Gemelli, z dala od publicznych wystąpień, ale nadal kieruje Kościołem, wspierany przez zaufanych współpracowników i sekretarzy.
- W gronie najbliższych znaleźli się m.in. dr Luigi Carbone, prof. Sergio Alfieri, kard. Parolin czy abp Peña Parra.
Papież nie pokazuje się publicznie
Od czasu przyjęcia do kliniki Gemelli, papież Franciszek unika publicznego pokazywania się. Jak dotąd nie wierni nie mieli okazji zobaczyć go w oknie, a do mediów nie przenikły żadne zdjęcia czy filmy z jego pokoju. Jedynym dostępnym źródłem publicznej wypowiedzi papieża jest krótkie nagranie audio, w którym mówi zmęczonym głosem: "Dziękuję z całego serca za modlitwy w intencji mojego zdrowia płynące z Placu [św. Piotra]. Stąd wam towarzyszę. Niech Bóg wam błogosławi, a Matka Boża ma was w swojej opiece. Dziękuję".
Franciszka wspierają duchowo miliony osób z całego świata, lecz w klinice Gemelli otacza go bliskie, niewielkie grono osób. Dzięki współpracownikom papież wie, co dzieje się na świecie i może kierować Kościołem.
Kim jest człowiek odpowiedzialny za zdrowie Franciszka?
Obecnie najważniejszy w "małym Watykanie" jest jednak Massimiliano Strappetti, osobisty pielęgniarz papieża. To on odgrywa kluczową rolę w opiece zdrowotnej nad papieżem Franciszkiem. Wcześniej pełnił funkcję koordynatora pielęgniarstwa w watykańskim departamencie zdrowia, a w sierpniu 2022 roku został mianowany przez papieża jego osobistym asystentem ds. opieki zdrowotnej.
Papież sam stwierdził, że Strappetti "uratował mu życie" po tym, jak w lipcu 2021 roku trafnie zdiagnozował problem jelitowy, który doprowadził do operacji usunięcia części okrężnicy u Franciszka. Pielęgniarz towarzyszył papieżowi podczas wymagającej podróży do Kanady w lipcu 2022 roku, zapewniając mu niezbędną opiekę medyczną.
- Przy Franciszku na stałe jest też mój długoletni kolega, sanitariusz Massimiliano Strappetti, który pracował przed laty na oddziale reanimacji Polikliniki Gemelli, po czym trafił na stałe do Watykanu, by zajmować się coraz bardziej cierpiącym Janem Pawłem II. Teraz nie odstępuje papieża na krok - powiedziała niedawno w rozmowie z "Super Expressem" korespondentka z Watykanu Magdalena Wolińska-Riedi.
Poza Strappettim kluczową rolę odgrywa także osobisty lekarz papieża dr Luigi Carbone, który kieruje terapią Franciszka oraz chirurg prof. Sergio Alfieri, który wraz ze Strappettim koordynuje zespołem medycznym leczącym papieża. To właśnie prof. Alfieri operował Franciszka w 2021 i 2023 roku, gdy niezbędne było wykonanie zabiegu jamy brzusznej.
Kto odwiedził papieża Franciszka w szpitalu?
Choć papież Franciszek nie jest całkowicie odizolowany, wizyty w jego pokoju odbywają się rzadko. Jak dotąd widziało się z nim jedynie kilka osób z zewnątrz. Niedawno u Franciszka był kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, a także abp Peña Parra, zastępca Sekretarza Stanu. Ze źródeł watykańskich wynikało, że przekazali oni papieżowi aktualne informacje na temat sytuacji Kościoła na świecie i sytuacji międzynarodowej, zwłaszcza w odniesieniu do Syrii.
19 lutego papieża odwiedziła w szpitalu premier Włoch Giorgia Meloni. Poza tym przypadkiem nie odbyły się żadne oficjalne wizyty Franciszka z ważnymi osobistościami.
Podczas gdy Franciszek dochodzi do zdrowia, w codziennych obowiązkach wspierają go trzej księża: Daniel Pellizzon, Juan Cruz Villalón i Fabio Salerno, którzy są jego osobistymi sekretarzami.
Z nieoficjalnych źródeł wynika z kolei, że Franciszka miał odwiedzić w szpitalu także jego bratanek ks. José Luis Narvaja, który tak samo jak papież jest jezuitą. Na co dzień wykłada patrologię na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie oraz na Uniwersytecie Katolickim w Córdobie w Argentynie.
Źródło: eldebate.com / tk
Skomentuj artykuł