Uroczystości Bożego Ciała w Jerozolimie

Uroczystości Bożego Ciała w Jerozolimie
Mszę koncelebrowało 5 biskupów i ponad 70 kapłanów (fot. Fr. Jerzy Kraj ofm)
KAI / wab

Liczni pielgrzymi zgromadzili się w Jerozolimie na uroczystościach Bożego Ciała w bazylice Zmartwychwstania. Koncelebrowanej Eucharystii przy pustym grobie Pana Jezusa przewodniczył nowo wyświęcony biskup pomocniczy łacińskiego patriarchy Jerozolimy, William Shomali.

Celebracja uroczystości Ciała i Krwi Pańskiej w bazylice Zmartwychwstania była okazją do wyrażenia Bogu wdzięczności za kończący się Rok Kapłański. Mszę koncelebrowało 5 biskupów i ponad 70 kapłanów. W homilii bp Shomali podkreślił, że to święto jest intymnie połączone w darem kapłaństwa, którego fundamentem jest tajemnica paschalna. "«To czyńcie na moją pamiątkę» - dodał - odnosi się do zbawczej ofiary Chrystusa dokonanej tu, na Kalwarii".

Nowy biskup pomocniczy przypomniał uczestnikom celebracji, że podstawową cechą tożsamości kapłańskiej ma być posłuszeństwo Bogu i Kościołowi.

Po Mszy procesja z monstrancją trzykrotnie okrążyła Grób Pański i przeszła obok Kalwarii. Przy Grobie Pańskim, przy ołtarzu Marii Magdaleny oraz w kaplicy Najświętszego Sakramentu był moment adoracji i błogosławieństwa.

W kalendarzu liturgicznym Ziemi Świętej uroczystość Bożego Ciała jest przeniesiona na najbliższą niedzielę. Ze względu na szczególny charakter miejsca i obowiązujące prawo "status quo" jedynie w bazylice Grobu Bożego uroczystości celebrowano w czwartek. Decyzją Konferencji Ordynariuszy Katolickich Ziemi Świętej czwartkowe uroczystości Bożego Ciała w Jerozolimie były jednym z ostatnich punktów programu zbliżającego się ku końcowi Roku Kapłańskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Uroczystości Bożego Ciała w Jerozolimie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.