Uroczystości ku czci Matki Bożej w Grudziądzu

KAI / pz

Tłumy wiernych zgromadziły się wieczorem 8 września na Eucharystii w grudziądzkiej bazylice św. Mikołaja na uroczystościach ku czci Matki Bożej Łaskawej czczonej również jako Opiekunki Grudziądza.

- Przychodzimy na urodziny do naszej Matki, by Jej podziękować za to, że nieustannie na nowo daje nam Jezusa, naszego Zbawiciela - powiedział na rozpoczęcie Mszy św. bpJózef Szamocki. Biskup pomocniczy diecezji toruńskiej podkreślił, że tak jak Maryja jesteśmy wezwani do tego, by nieść światu Jezusa.

DEON.PL POLECA

Uroczystości rozpoczęły się procesją ku czci patronki miasta. Wierni przeszli ulicami Grudziądza niosąc obraz Matki Bożej Łaskawej i rozważając tajemnice światła różańca świętego. Podczas Mszy św. modlono się o duchowe siły i zdrowie dla bp Andzreja Suskiego, który w tym roku przeżywa jubileusz 25-lecia sakry biskupiej.

- Zbawienie jest tam, gdzie je zaniesiemy; miłość jest tam, gdzie kochamy; radość jest tam, gdzie ją dzielimy; życie jest tam, gdzie je przyjmujemy, a nie zabijamy, lub jesteśmy przeciw niemu - powiedział bp Szamocki podczas homilii. Zgromadzonych licznie kapłanów wezwał, by za przykładem wielkich Polaków: kard. Wyszyńskiego i Jana Pawła II zawierzyli swoją posługę Maryi i nieśli Chrystusa najbardziej potrzebującym.

Na zakończenie liturgii ks. Andrzej Nowicki, kanclerz Kurii Diecezjalnej Toruńskiej odczytał dekret, na mocy którego biskup toruński wyznaczył bazylice nowy odpust. Każdy wierny, który nawiedzi bazylikę we wspomnienie bł. Jana Pawła II, tj. 22 października otrzyma łaskę odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami.

Bazylika św. Mikołaja została zbudowana w XI wieku i jest najstarszym kościołem w Grudziądzu. Pierwotnie istniejący drewniany grodowy kościół zastąpiono murowanym, budowę zaczęto w 1286 r., a ukończono na początku XV wieku. Wielokrotnie ulegała zniszczeniom i pożarom. Swoje piętno na tym zabytkowym kościele odcisnęły najazdy Szwedów oraz pożoga II wojny światowej.

Kolegiata św. Mikołaja jest miejscem szczególnego kultu Matki Bożej Łaskawej. Najstarszy, udokumentowany zapis kultu maryjnego pochodzi z 1655 r. Wzmożenie kultu nastąpiło podczas wojny ze Szwedami. Matka Boża Łaskawa w 2001 r. została obrana na Patronkę Grudziądza.

Kolegiata św. Mikołaja w Grudziądzu została podniesiona do godności bazyliki mniejszej dekretem Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Stolicy Apostolskiej z dnia 20 lipca 2010 roku. Uroczystej proklamacji dokonał bp Andrzej Suski 6 grudnia 2010 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Uroczystości ku czci Matki Bożej w Grudziądzu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.