Uroczystości ku czci MB Częstochowskiej

Uroczystości ku czci MB Częstochowskiej
Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej (fot. wikipedia.org)
KAI / apio

Na Jasnej Górze rozpoczęły się uroczystości ku czci Matki Bożej Częstochowskiej. Tegoroczne święto obchodzone jest jako ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II. Główna suma odpustowa odprawiona zostanie na szczycie Jasnej Góry o godz. 11.00 pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka. Homilię wygłosi abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu.

Jak powiedział abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki ogólnonarodowe świętowanie ma szczególną wymowę i jest wyrazem duchowej siły Polaków.

- Potrzebne jest takie zespolenie sił, uświadomienie sobie, że jesteśmy narodem, narodem ochrzczonym. Różnie ta nasza codzienność wygląda, ale jeśli razem się jakoś gromadzimy, dostrzegamy, że obok nas też są inni, którzy się zmagają, by to oblicze polskie i katolickie zachować w tych trudnych czasach, to myślę, że takie wspólnotowe dziękczynienie ma szczególną wymowę - podkreślił abp Ziółek.

Modlitwa dziękczynna za bł. Jana Pawła II, papieża zawierzenia rozpocznie się o godz. 10.00 na szczycie jasnogórskim. Z intencją wdzięczności za papieża z Polski odmawiane będą tajemnice chwalebne różańca świętego.

DEON.PL POLECA

Przypomniane zostaną także słowa Jana Pawła II wypowiedziane na Jasnej Górze, zwłaszcza fragmenty jego aktów zawierzenia.

O 11.00 rozpocznie się Suma odpustowa pod przewodnictwem Prymasa Polski abp Józefa Kowalczyka z homilią abp. Józefa Michalika, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. We Mszy św. udział wezmą tysiące pielgrzymów, głównie pieszych oraz przedstawiciele Episkopatu Polski.

Święto Matki Bożej Jasnogórskiej to jeden z najważniejszych i największych odpustów w klasztorze. O ustanowienie "Dziękczynienia NMP Częstochowskiej" ojcowie paulini zabiegali kilkakrotnie. Po raz pierwszy uroczystość obchodzono 29 sierpnia 1906 r. W 1931 roku papież Pius XI ustalił jako święto dzień 26 sierpnia.

O szczególnych związkach Jana Pawła II z Jasną Górą przypomina w Sanktuarium wiele różnych elementów. Na murach okalających klasztor od strony placu przed Szczytem umieszczone są dużych rozmiarów zdjęcia tzw. fotogramy przedstawiające papieskie pielgrzymki do Częstochowy, począwszy od pierwszej wizyty w 1979 r. do ostatniej w 1999 r. Na fotografiach widać zarówno papieża modlącego się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, jak i tego spotykającego się z wiernymi, celebrującego na Szczycie Eucharystię czy odprawiającego wieczorny Apel Jasnogórski. Sporo zdjęć przypomina VI Światowy Dzień Młodzieży, który pod przewodnictwem Jana Pawła II z udziałem ok. 1,5 mln rzeszy pielgrzymów odbył się na Jasnej Górze.

W Muzeum 600-lecia nadal czynna jest wystawa wotów papieskich "Ojciec Święty Jan Paweł II Jasnogórskiej Matce Kościoła w wotach miłości i zawierzenia". Ekspozycja jest hołdem dla Papieża z Polski. Przybliża ślady podróży apostolskich Jana Pawła II, ze szczególnym uwzględnieniem pielgrzymek do Jasnogórskiej Matki, której zawierzył siebie w myśl zawołania "Totus Tuus".

Jan Paweł II ofiarował podczas swoich sześciokrotnych pielgrzymek na Jasną Górę wyjątkowe dary. Najcenniejsze i najbardziej symboliczne zgromadzone zostały tuż przy Cudownym Obrazie. Jest to przestrzelony i zakrwawiony pas sutanny, który od 1 maja 2011 r. jest Pierwszym Relikwiarzem Rzeczypospolitej. Dalej zobaczyć można watykańskie uhonorowanie - złotą różę, różaniec czy medalik. Na wystawie pokazana jest obszerna kolekcja wotów papieskich. Są wśród nich: sutanna, pastorał - krzyż, alba, ornaty, wyroby z kości słoniowej, obrazy, błogosławieństwa z autografami, stuły, świece, rękodzieła z różnych stron świata. Nieco bliżej eksponowane są dwa trony papieskie, które były używane podczas wizyt na Jasnej Górze. Pierwszy plan stanowi gablota, a w niej dwa pierścienie, piuska, pektorały, ręcznik papieski z herbem, szklanka, filiżanka oraz różańce, które papież tak chętnie wręczał przy każdej okazji kontaktów z wiernymi. Dopełnieniem gabloty są: monety, medale i plakiety.

Paulini podkreślają, że wielka spuścizna duchowa i materialna pozostawiona przez Jana Pawła II w wotach jest bardzo wymowna, jest dowodem Jego konsekwencji czci do Najświętszej Maryi Panny o światowym zasięgu, ale też wskazaniem miejsca niezbędnego dla zrozumienia polskiej historii.

Przygotowaniem do dzisiejszego święta była nowenna, podczas której codziennie celebrowana była na szczycie Msza św. ze specjalnymi kazaniami głoszonymi przez ks. Jacka Bałembę, salezjanina.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Uroczystości ku czci MB Częstochowskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.