Uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej

KAI / drr

Uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej to największy odpust w Sanktuarium. Sumie pontyfikalnej o godz. 11.00 na jasnogórskim szczycie przewodniczyć będzie abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski. Homilię wygłosi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Jak co roku podczas Mszy św. odbędzie się akt odnowienia Ślubów Jasnogórskich i możliwość złożenia przyrzeczeń Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Uroczystą Eucharystię poprzedzi w tym roku poświęcenie nowego wotum - kamiennej tablicy, na której umieszczony jest tekst Ślubów. Tablicę ufundował Instytut Prymasa Wyszyńskiego w 70. rocznicę swego powstania. O godz. 10.00 na szczycie rozpocznie się modlitwa pielgrzymów "Wypełniamy Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego".

Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego to modlitwa w formie ślubów złożonych Najświętszej Maryi Pannie Królowej Polski 26 sierpnia 1956 r. na Jasnej Górze, przy udziale około miliona wiernych. Pod nieobecność kard. Stefana Wyszyńskiego rotę Ślubów odczytał bp Michał Klepacz, pełniący obowiązki przewodniczącego Episkopatu Polski. Na fotelu przeznaczonym dla prymasa Polski leżały biało-czerwone kwiaty. Kard. Wyszyński składał Śluby w miejscu swojego odosobnienia w Komańczy w łączności z Jasną Górą, 10 minut wcześniej, jedynie w obecności Marii Okońskiej.

W tekście Ślubów zawarte są m.in. wezwania do obrony budzącego się życia, nierozerwalności małżeństwa, troski o serca i umysły dzieci, miłość, sprawiedliwość, zgodę, pokój, walkę z przemocą, troski o głodnych, bezdomnych, płaczących. Wśród wyliczanych wad narodu są: lenistwo, lekkomyślność, marnotrawstwo, pijaństwo i rozwiązłość.

DEON.PL POLECA

Jasnogórskie Śluby stały się programem moralnego odrodzenia Narodu, podjętym przez cały Kościół w Polsce: przez biskupów, kapłanów i lud Boży. Program ten nazwany został "Wielką Nowenną przed Tysiącleciem Chrztu Polski".

Uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej rozpocznie się w Sanktuarium już w przeddzień uroczystości. W sobotę 25 sierpnia o godz. 17.00 odbędzie się Diecezjalna Procesja Maryjna z Katedry na Jasną Górę. Procesja przejdzie z kopią Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej pod przewodnictwem abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Wezmą w niej udział także biskupi, którzy tego dnia obradować będą na Jasnej Górze podczas Rady Biskupów Diecezjalnych.

O 19.00 na Szczycie rozpocznie się Msza św., której przewodniczyć będzie bp Henryk Tomasik, ordynariusz radomski a kazanie wygłosi bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz sosnowiecki.

Po Apelu Jasnogórskim o godz. 21.30 na błoniach przed szczytem zaprezentowany zostanie film "Matka 24 h" w reżyserii Marcina Janosa-Krawczyka, aktora i dokumentalisty z Tomaszowa Lubelskiego. Film opowiada o matkach: Matce Bożej i matkach - Polkach. Pretekstem do opowiedzenia historii jest peregrynacja po Polsce kopii cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Obraz stanowi dokument podróży Obrazu Nawiedzenia, która z wymuszonymi przez historię przerwami trwa od 1957 r.

Czuwanie nocne z 25 na 26 sierpnia w kaplicy Matki Bożej poprowadzą przedstawiciele ruchu Pomocnicy Maryi Matki Kościoła. Wspólnota powołana została przez kard. Stefana Wyszyńskiego 26 sierpnia 1969 r. Ruch wyrasta z Milenijnego Aktu Oddania. Jego członkowie codziennie ponawiają Akt Oddania Matce Bożej, w duchu tego aktu składają w Jej ręce modlitwy, pracę, cierpienia w intencji Kościoła i Ojczyzny.

Na program jasnogórskich uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej złożą się także o godz. 8.00 Msza św. archidiecezji łódzkiej pod przewodnictwem bpa Marka Jędraszewskiego, metropolity łódzkiego. O 14.00 zaplanowana jest Droga Krzyżowa, o 16.15 Różaniec, o godz. 18.30 procesja eucharystyczna, a o godz. 19.00 rozpocznie się Msza św. z homilią abp. Wacława Depo. Święto zakończy uroczysty Apel Jasnogórski.

Obchodzona 26 sierpnia uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej ma przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach całego Narodu, jest też wyrazem czci dla jasnogórskiego obrazu Matki Bożej.

O ustanowienie święta ojcowie paulini zabiegali kilkakrotnie. Po raz pierwszy zwrócili się z taką prośbą do Stolicy Apostolskiej po obronie Jasnej Góry przed Szwedami w 1665 r. Kongregacja Obrzędów zezwoliła wtedy jedynie na odprawianie Mszy św. wotywnych. Dopiero papież Pius X w 1904 r. zatwierdził uroczystość NMP Częstochowskiej dla Jasnej Góry i dla ówczesnej diecezji włocławskiej. Po raz pierwszy obchodzono ją 29 sierpnia 1906 r. W 1931 r. papież Pius XI ustalił jako uroczystość dzień 26 sierpnia. Pierwszy raz tego dnia czczono Matkę Bożą Jasnogórską w 1932 r. w ramach obchodów jubileuszu 550-lecia Jasnej Góry.

W diecezjach polskich uroczystość wprowadzano stopniowo od 1910 r. Zgodnie z decyzją Piusa XII święto obchodzone jest jako uroczystość całego Kościoła katolickiego w Polsce od 1956 r.

Święto Matki Bożej Jasnogórskiej paulini czczą we wszystkich klasztorach jako uroczystość patronalną.

Na doroczny odpust na Jasną Górę zmierzają kolejne piesze pielgrzymki. W sumie przybędzie ich ok. 90. Dotrą także grupy rowerowe, biegowe a nawet pielgrzymka na rolkach. Najliczniejszą będzie 30. pielgrzymka tarnowska, w której podąża ponad 9 tys. pątników.

Na Jasnej Górze przygotowaniem do święta jest nowenna. Modlitwa ma wymiar narodowy i w tym roku jest szczególnym wołaniem o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.