Uroczystości patronalne ku czci św. Wojciecha

Zobacz galerię
Uroczystości patronalne ku czci św. Wojciecha
(fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
KAI/ ad

Ponad 40 biskupów oraz liczni wierni z archidiecezji gnieźnieńskiej i Polski uczestniczyli w sobotnich i niedzielnych uroczystościach patronalnych ku czci św. Wojciecha - głównego patrona Polski, Gniezna i archidiecezji gnieźnieńskiej. To największy świętowojciechowy odpust w naszym kraju.

W niedzielnej Sumie odpustowej, stanowiącej centralny punkt obchodów i sprawowanej pod przewodnictwem Prymasa Czech kard. Dominika Duki OP uczestniczyli m.in.: kard. Stanisław Dziwisz z Krakowa, kard. Kazimierz Nycz z Warszawy, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore i abp Stanisław Gądecki z Poznania.

Obecny był również abp Henryk Hoser SAC - ordynariusz warszawsko-praski, kard. Henryk Gulbinowicz i abp Marian Gołębiewski z Wrocławia, abp Stanisław Nowak z Częstochowy, abp Sławoj Leszek Głódź z Gdańska, abp Andrzej Dzięga ze Szczecina, abp Wiktor Skworc z Katowic oraz abp Wojciech Ziemba z Olsztyna.

Do Gniezna przyjechali także hierarchowie z Niemiec, Rumunii i Czech. Obecni byli przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, władze uczelni wyższych, reprezentanci organizacji i stowarzyszeń kościelnych, członkowie bractw, a także goście specjalni: Yerik Utembayew ambasador Kazachstanu, Władimir Tkaczew konsul generalny Federacji Rosyjskiej oraz Karolina Kaczorowska, wdowa po prezydencie RP na uchodźstwie śp. Ryszardzie Kaczorowskim, którego imię w sobotę otrzymał jeden z gnieźnieńskich parków.

DEON.PL POLECA

Niedzielne uroczystości rozpoczęła tradycyjnie procesja z relikwiami św. Wojciecha, która przeszła udekorowanymi ulicami Gniezna na Plac św. Wojciecha u stóp katedry. Za srebrnym relikwiarzem św. Wojciecha podążali przybyli na uroczystości biskupi, kanonicy Kapituły Prymasowskiej, gnieźnieńscy kapłani, siostry zakonne, alumni gnieźnieńskiego seminarium duchownego, młodzież, przedstawiciele różnych grup zawodowych, reprezentanci bractw, organizacji i stowarzyszeń katolickich oraz mieszkańcy Gniezna.

W procesji prócz srebrnego relikwiarza św. Wojciecha niesiono także relikwie innych polskich świętych i błogosławionych m.in. bł. Radzyma-Gaudentego - przyrodniego brata św. Wojciecha i pierwszego arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego, św. Stanisława, który co roku "pielgrzymuje" do Gniezna, bł. Jolenty, bł. Bogumiła i bł. Jana Pawła II.

Witając licznie przybyłych duchownych i pielgrzymów Prymas Polski abp Józef Kowalczyk pozdrowił wszystkich słowami bł. Jana Pawła II wypowiedzianymi w Gnieźnie w 1979 roku: "Pozdrawiam Polskę, ochrzczoną tutaj przed tysiącem z górą lat" - mówił, podkreślając, że tegoroczny odpust odbywa się w łączności z Rokiem Wiary i z wyznaczonym na dzisiaj Dniem bierzmowanych.

Homilię podczas Eucharystii wygłosił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Zwrócił uwagę na brak aktywności polskich parlamentarzystów w kwestii prawnego zabezpieczenia embrionów, czyli ludzkich zarodków.

"W październiku 2011 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał orzeczenie, że zarodki ludzkie są nosicielami godności osoby ludzkiej i w związku z tym zakazane są eksperymenty i handel nimi. Brak regulacji w tej kwestii, a więc luka prawna, to otwarta furtka do nadużyć, czyli do niszczenia poczętego życia ludzkiego, to poważny grzech zaniedbania" - stwierdził hierarcha.

Nawiązał także do toczącej się ostatnio dyskusji między pracodawcami, pracobiorcami i ich związkami zawodowymi a rządem. Jak podkreślił "dotykamy trudnego problemu prawa pracy, które nie zostało zreformowane, a dziś w nowym kontekście gospodarczo-społecznym wymaga zmian.

"Nie wchodząc w szczegóły projektu ustawy dotyczącej rocznego rozliczenia czasu pracy, trzeba przypomnieć najpierw zasadę porządkującą: człowiek ma pierwszeństwo przed pracą, a praca przed kapitałem" - podkreślił abp Skworc, dodając, że państwo w kwestiach pracowniczych powinno stawać po stronie słabszego, a tym słabszym w układzie pracodawca - pracobiorca jest zawsze pracownik.

Metropolita katowicki pytał również o stan wiary Polaków. Nawiązując do świadectwa św. Wojciecha, żyjącego - jak mówił - duchowością ora et labora, pytał jaka jest modlitwa Polaków? Według badań Instytut Statystki Kościoła Katolickiego udział Polaków we Mszy św. niedzielnej wynosi około 40 % zobowiązanych. Zauważalna jest tendencja spadkowa. Rośnie natomiast liczba przyjmujących Komunię świętą.

"Pamiętając o słowach Jana Pawła II, że Eccelesia de Eucharistia vivit, uświadamiamy wszystkim ochrzczonym poważny obowiązek udziału we Mszy św. niedzielnej, która buduje Kościół" - zaznaczył abp Skworc.

W czasie Sumy odpustowej Prymas Polski wręczył przedstawicielom młodzieży bierzmowanej Księgi Pisma Świętego, a pod koniec Eucharystii abp Celestino Migliore, nałoży krzyże misyjne 36 misjonarkom i misjonarzom udającym się na misje. W grupie tej są księża diecezjalni i zakonni, siostry zakonne, brat zakonny, a także dwie misjonarki świeckie - wszyscy pochodzą łącznie z 26 polskich archidiecezji i diecezji.

W czasie tegorocznych uroczystości świętowojciechowych w katedrze gnieźnieńskiej wystawiony został ołtarz adoracji "Gwiazda Kazachstanu", który uroczyście otwarto w sobotni wieczór, na początku pierwszych Nieszporów o św. Wojciechu, sprawowanych pod przewodnictwem pochodzącego z archidiecezji gnieźnieńskiej abp. Tomasza Pety, metropolity Astany w Kazachstanie. Homilię podczas nabożeństwa wygłosił biskup kaliski Edward Janiak.

"Gwiazda Kazachstanu" to jeden z trzech już istniejących ołtarzy, które powstały w ramach projektu zakładającego powstanie dwunastu ośrodków wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju. Projekt realizuje radomskie Stowarzyszenie "Communita Regina della Pace", którego celem jest apostolstwo modlitewnej adoracji Chrystusa Eucharystycznego oraz wspieranie wszelkich inicjatyw podejmowanych na rzecz budowania pokoju na świecie.

Ołtarz jest pentaptykiem i ma kształt ogromnego tabernakulum o szerokości ponad 7 metrów i wysokości przekraczającej 2 metry. To plastyczna refleksja o Bożym Miłosierdziu autorstwa gdańskiego artysty Mariusza Drapikowskiego. W ołtarzu umieszczono relikwie wielkich orędowników Miłosierdzia Bożego - św. Faustyny Kowalskiej i bł. Jana Pawła II. W czerwcu ołtarz trafi do miejsca przeznaczenia - Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornoje w Kazachstanie.

To niewielka miejscowość licząca około 600 mieszkańców o szczególnej historii. Do tej zagubionej w stepie wsi w 1936 roku zesłani zostali Polacy wysiedleni z Ukrainy. W 1941 roku groziła im śmierć głodowa i wówczas doświadczyli szczególnej opieki Matki Bożej. W uroczystość Zwiastowania NMP, w pobliżu wioski, z topniejącego śniegu zaczęło się tworzyć jezioro, które w krótkim czasie w niewyjaśniony sposób wypełniło się rybami. Dzięki nim ludność Oziornoje i okolic przetrwała do końca wojny.

W Oziornoje swoją misyjną posługę w Kazachstanie rozpoczął abp Tomasz Peta, który przez 9 lat był tam proboszczem.

W łączności z uroczystościami świętowojciechowymi odbyła się także Archidiecezjalna Pielgrzymka Młodzieży do Grobu św. Wojciecha, mająca po raz pierwszy charakter archidiecezjalnego święta młodych. Uczestniczyło w niej blisko tysiąc młodych ludzi z całej archidiecezji gnieźnieńskiej. W sobotnie popołudnie, wspólnie z małą grupą pielgrzymów z czeskiego Hradec Králové modlili się w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem bp. Wojciecha Polaka.

Świętowojciechowe obchody zakończą się dziś po południu drugimi Nieszporami o św. Wojciechu sprawowanymi w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego z Gniezna i z homilią bp. Wojciecha Polaka, sekretarza generalnego KEP. Po nabożeństwie Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzieli tradycyjnego błogosławieństwa dzieciom.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Uroczystości patronalne ku czci św. Wojciecha
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.