Gniezno: młodzi u grobu św. Wojciecha

Gniezno: młodzi u grobu św. Wojciecha
(fot. Małopolski Instytut Kultury / flickr.com / CC BY-SA 2.0)
KAI / mh

Prawie tysiąc młodych ludzi z różnych zakątków archidiecezji gnieźnieńskiej przybyło dziś do Gniezna w dorocznej pielgrzymce do grobu i relikwii św. Wojciecha. Młodych pielgrzymów witał Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, a Mszy św. przewodniczył sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak.

Witając młodych metropolita gnieźnieński przypomniał za bł. Janem Pawłem II, że przybyli do kolebki Kościoła i państwa polskiego, prastarego Gniazda, z którego nasza Ojczyzna rosła przez wieki. Dziękując za obecność i pielgrzymi trud, abp Kowalczyk zachęcał uczestników pielgrzymki, by wzorem św. Wojciecha odważnie świadczyli o swojej wierze.

"Jak ważne jest być dziś chrześcijaninem, który swoją postawą i czynami świadczy o tym, kim jest i jakim wartościom pozostaje wierny. Chrześcijaninem, który odważnie i otwarcie sprzeciwia się wszystkiemu, co jest z tymi wartościami sprzeczne. Życzę wam takiego męstwa i odwagi, życzę wam łaski roztropności, a przede wszystkim daru mądrości - tej mądrości, która jest czymś więcej niż wykształceniem" - mówił Prymas.

Do naśladowania św. Wojciecha w podążaniu za Chrystusem zachęcał młodych także bp Wojciech Polak. "Naśladować Jezusa, być Jego wiernym uczniem, to podstawowe przesłanie, które św. Wojciech każdego roku nam powtarza" - mówił w homilii. Podkreślił również za Benedyktem XVI, że młodzi ludzie w sposób szczególny są predysponowani do tego, aby dawać świadectwo i głosić Ewangelię w Internecie - obszarze, który jest im doskonale znany, i w którym poruszają się bardzo sprawnie.

DEON.PL POLECA


"Papież przypomina, że to świat, który prawdziwie potrzebuje światła Ewangelii. To wielka szansa, żeby innych otworzyć na Chrystusa i pokazać wartość pójścia za Nim" - zachęcał bp Polak. Wskazał także na drugie pole ewangelizacji młodych - podróże, spotkania z rówieśnikami. "To na was dzisiaj Chrystus patrzy z miłością i mówi liczę na wasze świadectwo, na waszą wiarę, miłość i odwagę, na wasze głoszenie mojej Ewangelii" - mówił na koniec bp Polak.

W tegorocznej pielgrzymce do grobu św. Wojciecha uczestniczyło blisko tysiąc młodych ludzi z całej archidiecezji gnieźnieńskiej. Pielgrzymi przybyli tradycyjnie z transparentami i flagami. Towarzyszyli im ich duszpasterze, którzy koncelebrowali Mszę św. Wspólnie z młodymi Polakami modliła się także mała grupa Czechów z Hradec Králové. Do Gniezna pielgrzymowała również grupa młodych z Bydgoszczy. Po raz drugi do grobu św. Wojciecha przyjechała także pielgrzymka BMX-owa z Miłosławia.

Jak co roku młodzież pamiętała o imieninach bp. Wojciecha Polaka. Oprócz życzeń wręczyła mu upominek - sporych rozmiarów świnkę-skarbonkę z napisem "Na Fundusz Kościelny".

Jeszcze dziś wieczorem młodzi wezmą udział w Nieszporach, a później procesji z relikwiami św. Wojciecha, które rozpoczynając dwudniowe uroczystości świętowojciechowe. Część zostanie do jutra i weźmie udział w uroczystej Sumie odpustowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gniezno: młodzi u grobu św. Wojciecha
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.