USA: biskupi krytykują zarządzenie Obamy

USA: biskupi krytykują zarządzenie Obamy
(fot. David Peterlin / shutterstock.com)
KAI / ml

Biskupi katoliccy USA dystansują się od decyzji prezydenta USA Baracka Obamy w sprawie korzystania z toalet publicznych przez transseksualistów w otwartych placówkach edukacyjnych.

W opublikowanym w poniedziałek oświadczeniu amerykańscy hierarchowie stwierdzili, że zarządzenie jest "głęboko niepokojące".
W miniony piątek Obama wydał zarządzenie, że w szkołach publicznych i na uniwersytetach USA transseksualiści mogą używać toalet zgodnie ze swoim wyborem. - Uczniowie o orientacji transseksualnej mogą korzystać z toalet zgodnie z ich tożsamością płciową. W przeciwnym razie instytucjom edukacyjnym grozi anulowanie funduszy federalnych - głosi zarządzenie. 
Biskupi skrytykowali zarządzenie Obamy wskazując, że jest ono sprzeczne z podstawową wiedzą na temat rozwoju osobowości człowieka. "Trafnie to określił papież Franciszek, który powiedział, że młodym ludziom trzeba pomóc w zaakceptowaniu ich ciała, takim jakim zostało ono stworzone" - podkreślili biskupi. 
W imieniu amerykańskiego episkopatu oświadczenie podpisali: bp Richarda Malone, ordynariusz diecezji Buffalo i abp George Joseph Lucas, metropolita Omaha w Nebrasce. Bp Malone jest przewodniczącym komisji amerykańskiego episkopatu ds. świeckich, małżeństwa, rodziny i młodzieży, a abp Lucas jest przewodniczącym komisji ds. wychowania katolickiego.
Zarządzenie Obamy jest odpowiedzią na spór między amerykańskim rządem a stanem Północna Karolina, na którego terenie transseksualiści powinni używać toalet zgodnie z płcią określoną w akcie urodzenia. Według prawa zakazuje się im używania toalet lub łazienek w szkołach publicznych według wybranej przez nich płci. Ministerstwo sprawiedliwości USA dostrzegło w tej regulacji prawnej "celowe wykluczenie mniejszości".

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

USA: biskupi krytykują zarządzenie Obamy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.