USA: Caritas ocenia zniszczenia po huraganie

USA: Caritas ocenia zniszczenia po huraganie
(fot. PAP/EPA/PETER FOLEY)
KAI / mh

Sieć katolickich organizacji charytatywnych Catholic Charities szacuje straty spowodowane przejściem huraganu Sandy nad wschodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych na początku tego tygodnia. Wskutek kataklizmu zginęło kilkadziesiąt osób, a 6 milionów zostało pozbawionych elektryczności. Straty materialne przekroczyły 30 mld dolarów.

Z największą mocą żywioł uderzył w stanie New Jersey, zatapiając tereny położone najbliżej oceanu. Szczególnie utrudniony jest dostęp do leżących na skraju lądu miast Ocean City i Atlantic City. Z kolei w Wirginii Zachodniej huragan wywołał śnieżycę, która zablokowała drogi i połamała drzewa.

Przedstawiciele Catholic Charities przewidują, że w kilku dotkniętych cyklonem stanach gwałtownie wzrośnie zapotrzebowanie na żywność i wodę pitną. Trzeba będzie również zapewnić dach nad głową ludziom ewakuowanym z zagrożonych obszarów. Dostawy prądu w głębi lądu mają zostać wznowione w weekend. Nie wiadomo jeszcze, kiedy wróci on na wybrzeże.

W parafiach nadmorskich diecezji tworzone są punkty dystrybucji pomocy dla poszkodowanych przez huragan. W archidiecezji waszyngtońskiej placówka Catholic Charities otworzyła schroniska dla bezdomnych, by mieszkańcy mogli bezpiecznie przeczekać nadejście Sandy. Dostarczyła też jedzenie 800 starszym ludziom, którzy utknęli w swoich domach.

W pomoc poszkodowanym włączyli się też Rycerze Kolumba, przekazując na ten cel 100 tys. dolarów i organizując zbiórkę dalszych funduszy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

USA: Caritas ocenia zniszczenia po huraganie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.