USA: specyfika prawa karnego w Kościele

USA: specyfika prawa karnego w Kościele
(fot. sxc.hu)
KAI / pk

Od 17 września na Katolickim Uniwersytecie Ameryki w Waszyngtonie odbywa się XV Międzynarodowy Kongres Prawa Kanonicznego. Jego tematem jest "Natura, problemy i perspektywy kanonicznego prawa karnego i jego relacja do prawa państwowego". Międzynarodowe obrady zostały zorganizowane przez Consociatio Internationalis Studio Iuris Canonici Promovendo z siedzibą w Rzymie i waszyngtoński Wydział Prawa Kanonicznego.

Uroczystego otwarcia kongresu, w obecności przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych kard. Francesco Coccopalmeriego, dokonali: kard. Donald Wuerl, metropolita Waszyngtonu i wielki kanclerz Uniwersytetu, prof. John Garvey, rektor Uniwersytetu, oraz ks. prof. Patrick Valdrini, przewodniczący Consociatio.

Program obrad, które potrwają do 21 września, obejmuje 13 referatów wygłaszanych podczas sesji plenarnych i 30 przedłożeń prezentowanych w ramach seminariów tematycznych. Poruszane w nich zagadnienia dotyczą różnych aspektów kanonicznego prawa karnego, zarówno materialnego, jak i procesowego, m.in. specyfiki prawa karnego Kościoła, przestępstw zastrzeżonych Kongregacji Nauki Wiary czy zasad rewizji obowiązującego prawa karnego. Dużo uwagi poświęca się porównywaniu systemu kościelnego prawa karnego z analogicznymi systemami państwowymi.

DEON.PL POLECA

W kongresie bierze udział 240 kanonistów z ponad 20 krajów, w tym 11 Polaków (1 z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, 6 z UKSW, 1 z KUL oraz 3 studentów). Dwóch z nich. ks. prof. Wojciech Góralski i ks. dr hab. Arkadiusz Domaszk, obaj z UKSW znalazło się na liście referentów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

USA: specyfika prawa karnego w Kościele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.