USA: Żądanie zeznań papieża bezpodstawne

KAI / wab

Nie tylko Papież, ale także watykański sekretarz stanu i inni najwyżsi przedstawiciele Stolicy Apostolskiej cieszą się międzynarodowym immunitetem. Nie można zatem żądać od nich składania zeznań w sprawie pedofilii księży w USA.

Groziłoby to komplikacjami dla polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych. Zagraniczne sądy mogłyby np. żądać zeznań prezydenta Obamy w sprawie przeniesień terrorystów do tajnych więzień przez CIA. Opinię tę wyraził amerykański adwokat Stolicy Apostolskiej Jeffrey Lena w dokumentacji złożonej 24 czerwca w trybunale stanu Kentucky w Louisville.

W toczonej tam sprawie o nadużycia seksualne duchownych adwokat ofiar William McMurry zażądał przesłuchania Benedykta XVI, kardynała sekretarza stanu Tarcisio Bertone, prefekta Kongregacji Nauki Wiary kard. Williama Levady i nuncjusza apostolskiego w USA abp. Pietro Sambiego.

„Dla adwokatów Watykanu jest to żądanie bezprecedensowe – pisze amerykański tygodnik National Catholic Reporter. – To tak, jakby zagraniczny pozywający zażądał, by przed zagranicznym sądem stawili się amerykański prezydent, wiceprezydent, minister obrony i ambasador”.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

USA: Żądanie zeznań papieża bezpodstawne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.