Uznanie objawień blisko? Abp Hoser porównał Medjugorie do Fatimy i Lourdes

Uznanie objawień blisko? Abp Hoser porównał Medjugorie do Fatimy i Lourdes
(fot. gnuckx / wikimedia commons / CC BY 2.0 // youtube.com)

Porównując Medjugorje do sanktuariów w Fatimie i Lourdes, abp Hoser "wzbudził nadzieję, że trwają prace nad oficjalnym potwierdzeniem i uznaniem przez Kościół zgłaszanych przez licznych świadków objawień Matki Bożej, trwających tu od 1981 roku" - czytamy na portalu Crux.

"Wierzę, że przesłanie pokoju, które znajduje się w centrum Medjugorja, przeznaczone jest dla całego świata" - powiedział arcybiskup Henryk Hoser, mianowany w maju przez papieża na Wizytatora Apostolskiego na nieokreślony czas dla parafii św. Jakuba w Medjugorju.

Watykan rozważa możliwość uczynienia z Medjugorja sanktuarium papieskiego >>

Według hierarchy, wiadomości, które ma przekazywać Maryja w Medjugorju, mogą być umieszczone w jednym szeregu z przesłaniem przekazanym w Lourdes i Fatimie.

DEON.PL POLECA

 

Lourdes, Fatima i Medjugorie "są bardzo podobne"

"Jeśli chodzi o fenomenologię międzynarodową, to [te trzy miejsca objawień - przyp. red.] są bardzo podobne" - powiedział abp Hoser cytowany przez chorwacki portal vecernji.hr. "To z pewnością trzy największe miejsca pielgrzymek".

"Są to trzy maryjne świątynie, które wzywają do pokuty i nawrócenia oraz do modlitwy różańcowej" - powiedział hierarcha, zauważając, że Lourdes jest "wielką świątynią" opartą na "dogmatycznej prawdzie o Niepokalanym Poczęciu i mówi nam o tożsamości Matki Bożej".

Franciszek o wątpliwościach ws. Medjugorie >>

Fatima, którą w setną rocznicę objawień odwiedził papież Franciszek, "rzuca światło na współczesną historię świata i przyszłość. Pomiędzy tymi trzema miejscami pielgrzymkowymi istnieje duchowa solidarność i więź" - stwierdził abp Hoser.

"Moc łaski, którą odczuwamy, moc głoszonych tutaj słów Boga, czyni nas świadkami wielu radykalnych przemian, które się tu dzieją. Medjugorje stało się konfesjonałem świata" - stwierdził arcybiskup.

 

Objawienia w Medjugorie

Sprawą autentyczności objawień zajmuje się ustanowiona 17 marca 2010 roku przy Kongregacji Nauki Wiary komisja ds. Medjugorie. W maju 2017 roku Andrea Tornielli napisał, że opowiedziała się ona za autentycznością pierwszych siedmiu objawień, zaś wyraziła wątpliwości co do autentyczności objawień późniejszych. Znany włoski watykanista zaznacza, że organ ten wypowiedział się przeciwko zakazywaniu pielgrzymek do tego sanktuarium, zaś decyzje w tej sprawie powinny zostać podjęte w najbliższych miesiącach, po przekazaniu przez abp. Henryka Hosera relacji z powierzonej mu misji wysłannika specjalnego Stolicy Apostolskiej.

Decyzją papieża Franciszka abp Henryk Hoser został mianowany 31 maja wizytatorem apostolskim w Medjugorie. Celem powierzonej mu funkcji jest wprowadzenie w życie rozwiązań duszpasterskich, tak aby Kościół katolicki mógł lepiej wyjść naprzeciw potrzebom przybywających do tego miejsca pielgrzymów.

Rokrocznie do Medjugorie przybywa ok. 2,5 mln osób z całego świata i liczba ta powoli się zwiększa. Choć mozaika wiekowa jest duża, to jednak największy odsetek stanowią ludzi młodzi. Zdecydowana większość pątników przyjeżdża z Polski i z Włoch.

Medjugorje to niewielka wieś w Hercegowinie. W 1981 roku miało w niej dojść do pierwszych objawień Matki Bożej, które trwają do dnia dzisiejszego Objawienia nie zostały oficjalnie uznane przez Kościół.

Karol Wilczyński - dziennikarz DEON.pl. Współtwórca islamistablog.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. Katarzyna Stokłosa

Nasz ukochany Papież wciąż o nas pamięta

Wielu z nas znało go osobiście, wielu pamięta jego pielgrzymki do Polski i słowa, które wypowiedział. Jest nam bliski. W sytuacjach trudnych i kryzysowych często zwracamy się do...

Skomentuj artykuł

Uznanie objawień blisko? Abp Hoser porównał Medjugorie do Fatimy i Lourdes
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.