W 100. rocznicę urodzin Wandy Półtawskiej odprawiono mszę przy grobie Jana Pawła II
We mszy przy grobie św. Jana Pawła II w Kaplicy Świętego Sebastiana uczestniczyli przedstawiciele polskiego duchowieństwa i wierni.
Ksiądz Tomasz Lubaś przypomniał w kazaniu zaangażowanie Wandy Półtawskiej w obronę życia oraz w poradnictwo rodzinne, a także jej wielki dorobek naukowy.
Wanda Półtawska, przyjaciółka Jana Pawła II
Wanda Półtawska z domu Wojtasik urodziła się 2 listopada 1921 roku w Lublinie. Na początku wojny zaczęła konspiracyjną działalność w harcerstwie. Została aresztowana w 1941 roku, była torturowana, a następnie z innymi harcerkami przewieziono ją do Ravensbrueck. Była tam poddawana bestialskim eksperymentom medycznym.
Po wojnie studiowała medycynę i psychologię, zaangażowała się w aktywność duszpasterstwa akademickiego. Wtedy poznała swego przyszłego męża, filozofa Andrzeja Półtawskiego. Przyjaźń zawarta z księdzem Karolem Wojtyłą przerodziła się w bliską współpracę, a jej dowodem jest korespondencja i bezpośrednie kontakty, jakie miała z nim przez wszystkie lata jego pontyfikatu.
Pracowała w poradni dla trudnej młodzieży, poradni rodzinnej przy krakowskiej kurii, działała w Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce. Wykładała medycynę pastoralną na Wydziale Teologicznym, a na prośbę biskupów badała w seminariach duchownych kandydatów do kapłaństwa.
Wanda Półtawska w latach 80. wykładała w Instytucie Studiów nad Małżeństwem i Rodziną im. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Została przyjęta do Papieskiej Rady ds. Rodziny i Papieskiej Akademii Życia.
Źródło: PAP / pk
Skomentuj artykuł