W 2011 r. zginęło na świecie 26 duchownych

KAI / psd

 W kończącym się roku 2011 w różnych częściach świata zginęło 26 osób zaangażowanych w działalność duszpasterską: 18 księży diecezjalnych i zakonnych, 4 siostry i 4 osoby świeckie. W gronie tym był też jeden Polak - ks. Marek Rybiński, salezjanin pracujący w Tunezji i tam zabity 17 lub 18 lutego. Dane te ogłosiła watykańska misyjna agencja informacyjne Fides, dodając, że rok wcześniej zamordowano 25 osób.

Na pierwszym miejscu, gdy chodzi o liczbę ofiar, już po raz trzeci rok z rzędu, znajduje się Ameryka Łacińska - Południowa i Środkowa - gdzie zabito 15 osób; następne miejsca w tej smutnej statystyce zajmują Afryka - 6, Azja - 4 i Europa, gdzie zginął jeden kapłan (w Hiszpanii). Zamordowane osoby pochodziły z 13 krajów na czterech kontynentach i zginęły również w 13 krajach, choć nie zawsze były to państwa urodzenia ofiar.

DEON.PL POLECA

Najwięcej ludzi Kościoła zginęło w Kolumbii: 7, w tym 6 księży i jeden świecki, a następnie w Meksyku: 5 - 4 kapłanów i jedna kobieta świecka. Ponadto trzy osoby zginęły w Indiach: kapłan, siostra zakonna i świecki katechista oraz dwie w Burundi: chorwacka zakonnica i świecki wolontariusz.

Gdy chodzi o środowiska, z których wywodzili się zamordowani, to wśród księży większość stanowili kapłani diecezjalni - 15, podczas gdy pozostali byli zakonnikami: salezjanin (Polak, ks. Marek Rybiński), eudysta (czyli Zgromadzenie Jezusa i Maryi - CIM) i członek Papieskiego Instytutu Misji Zagranicznych (PIME) z Włoch. Dwie zabite siostry należały do Zakonu św. Augustyna, jedna do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Jezusa i Maryi i jedna do Córek Miłosierdzia.

Ze statystyk Fidesu wynika, że w latach 1990-2000 zginęło 604 misjonarzy - przynajmniej taką liczbę udało się ustalić agencji. Szczególnie tragiczny był w tym czasie rok 1994, gdy toczyła się krwawa wojna domowa w Rwandzie, która pochłonęła co najmniej 248 ofiar śmiertelnych wśród duchowieństwa, sióstr zakonnych i zaangażowanych świeckich.

W latach 2001-10 śmierć poniosło co najmniej 255 osób - najwięcej w 2009: 37, a najmniej w 2004: 16. Zdecydowaną większość ofiar stanowili w tym czasie księża - diecezjalni i zakonni, których w latach 1990-2010 zginęło łącznie 459, następnie siostry zakonne - 176 i bracia zakonni - 76. Ginęli również seminarzyści (65), członkowie instytutów życia konsekrowanego (36), biskupi (16, w tym jeden kardynał), świeccy (20) oraz diakoni, wolontariusze i katechiści.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W 2011 r. zginęło na świecie 26 duchownych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.