W Brukseli rozmowy o prawach i swobodach

(fot. EPA/Olivier Hoslet)
KAI / drr

Przewodniczący Rady Europejskiej, Herman Van Rompuy, przewodniczący Komisji Europejskiej, Jose Manuel Barroso i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek zapewnili dzisiaj w Brukseli, że w czasie spotkania przywódców państw grupy G8, jakie miało miejsce w ubiegłym tygodniu w Deauville rozmawiali z premierem Egiptu Essamem Scharafem i wyrazili swoją troskę o sytuację koptów oraz prawa wszystkich mniejszości religijnych w tym kraju.

Podczas tradycyjnego spotkania przywódców UE z przedstawicielami religii arcybiskup Monachium kard. Reinhard Marx przypomniał, że religia nie jest żadną przeszkodą w demokratycznym i wolnym społeczeństwie, lecz częścią jego potencjału. - Demokracja bez respektu dla wolności religijnej jest nie do pomyślenia. Sytuacja w krajach południowego basenu Morza Śródziemnego jest przyczyną niepokoju, czy prawa mniejszości są właściwie chronione - powiedział kard. Marx.

Buzek, Barroso i Van Rompuy podkreślali podczas spotkania jak wielką wartością są w Europie wspólnoty religijne. Buzek zaznaczył, że bez religii nie są do pomyślenia więzi społeczne, a Barroso przypomniał olbrzymie zasługi organizacji religijnych dla społeczeństwa.

DEON.PL POLECA

W spotkaniu w Brukseli wzięło udział 20 zwierzchników religijnych z 13 krajów UE i dwóch spoza organizacji. Reprezentowali Kościoły chrześcijańskie, judaizm, islam i buddyzm. Z Kościoła katolickiego byli obok kard. Marxa, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), emerytowany biskup Rotterdamu Adrianus van Luyn.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Brukseli rozmowy o prawach i swobodach
Komentarze (1)
V
veritas
31 maja 2011, 09:25
Przywódcy instytucji Unii Europejskiej i wysocy rangą przedstawiciele europejskich Kościołów i religii wspólnie angażują się na rzecz wolności religijnej w krajach Afryki Północnej. Szkoda, że przy tym nie mówią, że wolność religijna jest dopuszczalna tylko w Afryce Północnej. Bo w Europie już nie. Na przykład chrześcijańską psychoterapeutkę z Wielkiej Brytanii, która starała się zmienić orientację seksualną geja,(który sam się do niej zgłosił z prośbą o terapię!) uznano z winną błędu w sztuce lekarskiej. Lekarka może stracić prawo wykonywania zawodu.