W całym kraju obchodzono XIII Dzień Papieski

W całym kraju obchodzono XIII Dzień Papieski
(fot. PAP/Jakub Kamiński)
KAI / mh

Pod hasłem "Jan Paweł II - Papież dialogu" obchodzono tegoroczny, XIII Dzień Papieski. W całym kraju odbywały się dyskusje, koncerty i modlitwy, których głównym motywem była potrzeba dialogu. Przed kościołami, jak co roku, zbierano pieniądze na rzecz Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" (FDNT), która finansuje stypendia dla zdolnej młodzieży z najuboższych rodzin, przyznaje nagrody "Totus" i wspiera chrześcijańską kulturę.

Okolicznościowe uroczystości odbyły się także w wielu parafiach polskich w całej Europie oraz Stanach Zjednoczonych.

DEON.PL POLECA




Już w ubiegłą niedzielę odczytano w polskich kościołach list pasterski, jaki z okazji Dnia Papieskiego wystosowali polscy biskupi. Przypomnieli oni, że podstawowym warunkiem dialogu jest poszanowanie prawdy, wsłuchiwanie się we wzajemne opinie, powstrzymanie od pospiesznych sądów.

W przededniu Dnia Papieskiego, w sobotę 12 października, podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono Nagrody TOTUS przyznawane przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia w czterech kategoriach. Za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej nagrodę otrzymała Zofia Posmysz-Piasecka - pisarka scenarzystka, dziennikarka znana z książek o tematyce łagrowej.

Za wszechstronną opiekę edukacyjno-wychowawczą, rehabilitacyjną, socjalną oraz religijną nad dziećmi ociemniałymi w kategorii "Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza" uhonorowane zostało Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi i Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach.

W kategorii "Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II" statuetkę otrzymał ks. dr Robert Skrzypczak, teolog, psycholog o specjalności klinicznej, wykładowca akademicki. Laureat został doceniony za pracę intelektualną nad nauczaniem Jana Pawła II, w szczególności za przygotowanie publikacji "Karol Wojtyła na Soborze Watykańskim II. Zbiór Wystąpień".

TOTUS medialny dla upamiętniania bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach otrzymała w tym roku redakcja "Małego Gościa Niedzielnego".

W tym roku przyznano również nagrodę TOTUS Specjalny. Otrzymał ją Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk".

W wywiadzie wyemitowanym w TVP w sobotni wieczór kard. Kazimierz Nycz zaznaczył, że "XIII Dzień Papieski, jest szczęśliwy a nie pechowy, bo nim rozpoczynamy przygotowanie do kanonizacji Jana Pawła II. Metropolita warszawski stwierdził też, że najważniejszy wymiar Dnia Papieskiego to przybliżanie osoby, dzieła i nauczania Jana Pawła II. Przypomniał, już w 1999 r. jego inicjatorzy mówili o tym, że będzie potrzebny szczególnie wtedy, kiedy Jana Pawła II zabraknie. - To już prawie 9 lat mija od jego śmierci i wyrasta nowe pokolenie, które go nie znało - zauważył arcybiskup Warszawy dodając, że przypominanie Jana Pawła II jest naszym wielkim obowiązkiem.

Niedzielne obchody Dnia Papieskiego rozpoczęły się Mszą Św. w Bazylice św. Krzyża w Warszawie, celebrowaną przez bp. Wojciecha Polaka. "Trzeba wychodzić z naszych ludzkich ciasnych nieraz horyzontów, uprzedzeń, przyzwyczajeń i nawyków" - apelował sekretarz generalny Episkopatu. Przypomniał, że źródłem siły i mocy do prowadzenia dialogu z drugim człowiekiem, było dla papieża żywe i głębokie spotkanie z Jezusem.

- Trzeba i nam podejmować wskazaną dziś drogę, trzeba wychodzić z naszych ludzkich ciasnych nieraz horyzontów, uprzedzeń, przyzwyczajeń i nawyków. Trzeba przekraczać próg i burzyć mur, który przebiega przez ludzkie serca - to mur zbudowany z lęku i agresji, z braku zrozumienia dla ludzi o innym pochodzeniu, kolorze skóry, przekonaniach religijnych, z egoizmu politycznego czy gospodarczego oraz z osłabienia wrażliwości na życie każdego człowieka. - mówił bp Polak.

Godzinę później Mszy św. w stołecznym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli przewodniczył abp Tadeusz Gocłowski. Dialog z innymi ludźmi - tak należącymi do Kościoła, jak i "z tymi, którzy są na boku" - musi być nieustannie prowadzony, żadnego człowieka nie można z niego wykluczyć - mówił b. przewodniczący Rady FDNT. Zachęcał, by z okazji Dnia Papieskiego powrócić do nauczania papieża Polaka. "Nauczaniem, gdzie jest głęboki humanizm, jasne i klarowne chrześcijaństwo, mądry dialog z otoczeniem" - tłumaczył kaznodzieja.

"Młodzież jest skarbem naszego narodu, ta młodzież nie doznała już ani hitleryzmu, ani komunizmu, ale dziś w epoce skrajnego relatywizmu - gdy mówi się, że wszystko można zmienić - oni się gubią" - przyznawał abp Gocłowski. Jednocześnie dodał, że jest to młodzież, która ma swoje problemy, ale szuka ich rozwiązania, "by jeszcze bardziej ubogacić swoje człowieczeństwo" w jego wymiarze fizycznym, psychicznym i duchowym.

Wyjaśniając hasło XIII Dnia Papieskiego "Jan Paweł II - papież dialogu", emerytowany metropolita gdański stwierdził, że papież prowadził dialog przede wszystkim z Bogiem, o czym przypominają np. jego wymawiane w ciszy modlitwy. - Ten dialog jest potrzebny także nam, jeśli mamy być ludźmi nie tylko głębokiego humanizmu, ale i ewangelicznej postawy - powiedział abp Gocłowski.

Przy sanktuarium św. Andrzeja Boboli od roku byli i obecni stypendyści FDNT spotykają się raz w miesiącu na wspólnej Eucharystii oraz katechezach formacyjnych. Wielu z nich było obecnych na dzisiejszych Mszy św. Przed świątynią prowadzona była zbiórka na rzecz stypendystów.

Podczas galowego koncertu, który odbył się w niedzielne popołudnie na Placu Zamkowym w Warszawie, przypominano postać bł. Jana Pawła II - przyjaciela młodzieży, który umiał ich słuchać i wskazywać drogę. Wystąpili m.in. Małgorzata Ostrowska, Piotr Cugowski, Darek Malejonek, Janusz Radek i zespół Pectus. Solistom towarzyszył chór stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Koncert w reżyserii Konrada Smugi poprowadził Krzysztof Ziemiec.

Po koncercie, o godz. 16.00, odbył się przygotowany przez stypendystów FDNT Apel Modlitewny Warszawy z Ojcem Świętym Franciszkiem.

Obchody Dnia papieskiego zorganizowano w całej Polsce. Mszy św. w Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Łagiewnikach przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. "Dlaczego dziś tyle uprzedzeń do Kościoła? Dlaczego niszczy się w środkach masowego przekazu kapłanów i biskupów, często bez powodu i usprawiedliwienia? To nas boli. To prawda, że w Kościele są grzesznicy, ale Kościół jest Chrystusowy, jest święty. Pamiętajmy: sprawiedliwość bez miłosierdzia jest okrutna i nieludzka" - mówił metropolita krakowski. Jego zdaniem kanonizacja Jana Pawła II powinna być wyzwaniem, byśmy porządkowali sprawy w naszej Ojczyźnie.

"Powiedzmy jeszcze jedno: kanonizacja Jana Pawła II może i powinna być wyzwaniem, byśmy porządkowali sprawy w naszej Ojczyźnie, by między nami było mniej sporów i kłótni; by między nami nie było niesprawiedliwych oskarżeń, niechęci i wrogości" - powiedział kard. Dziwisz. "Chcemy, by w nas i wokół nas było więcej ludzkiej życzliwości, wrażliwości i solidarności" - wyjaśnił.

W podobnym duchu wypowiedział się podczas Mszy św. a gnieźnieńskiej archikatedrze abp Józef Kowalczyk. "Nie jest dialogiem język nienawiści. Niestety w naszej Ojczyźnie tego języka nienawiści nie brakuje" - mówił Prymas Polski.

"Błogosławiony Jan Paweł II w pełni zasługuje na to miano, gdyż uczynił niezmiernie wiele dla dialogu. Dla posługiwania się nim jako narzędziem zbliżania człowieka do człowieka i człowieka do Boga, narzędziem rozwiązywania problemów ludzkich nie przy pomocy siły, ale przy pomocy rozmowy, wymiany myśli, wzajemnego zbliżenia" - mówił abp Kowalczyk.

Podczas obchodów Dnia Papieskiego w Poznaniu bp Grzegorz Balcerek zaznaczył, że "żyjemy w trudnych czasach, które promują kulturę śmierci. Potrzeba dialogu serca, by na wzór Maryi rozważając Boże Słowo, właściwie odczytywać prawdę i na jej fundamencie budować cywilizację miłości". Podczas liturgii w kościele pw. Wszystkich Świętych wystąpił Chór Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego.

Obchody Dnia Papieskiego wykroczyły już poza Polskę i w tym roku zostały zorganizowane w polskich parafiach w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Irlandii, Szwecji, Norwegii, Kanadzie, Australii, Francji, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych.

FDNT opracowała konspekty zajęć lekcyjnych - dla szkół wszystkich szczebli - nawiązujące do zagadnienia dialogu, który jest głównym motywem tegorocznego Dnia Papieskiego.

Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" od 13 lat prowadzi program stypendialny dla uzdolnionej, a niezamożnej młodzieży pochodzącej z niewielkich miejscowości. Z okazji XIII Dnia Papieskiego tradycyjnie odbyła się zbiórka pieniędzy na stypendia.

W okresie od 6 do 22 października około 100 tys. wolontariuszy w całym kraju, przy kościołach i na ulicach miast zbiera pieniądze na program stypendialny, który obecnie obejmuje około 2500 młodych ludzi w całej Polsce.

Kampanii Dnia Papieskiego towarzyszyć będzie także akcja SMS-owa. W dniach od 15 września do 31 października wysyłając SMS o treści "Pomoc" pod numer 7250 (koszt 2,46 zł z VAT) lub dzwoniąc pod numer 0 704 20 7250 (koszt 2,50 zł z VAT) można zasilić fundusz stypendialny Fundacji. Wesprzeć fundusz stypendialny można także poprzez stronę www.dzielo.pl gdzie znajduje się formularz do wpłat on-line.Na Fundację można też odpisać 1 proc. podatku oraz przekazać darowiznę od organizacji i osób indywidualnych. Stałymi partnerami programu stypendialnego Fundacji są Narodowy Bank Polski, Poczta Polska Rozwoju Wsi Polskiej oraz Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W całym kraju obchodzono XIII Dzień Papieski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.