W dzisiejszym świecie wiara jest możliwa

W dzisiejszym świecie wiara jest możliwa
(fot. EPA/Emilio Naranjo)
KAI / drr

Drodzy młodzi ludzie,

Nadszedł dzień, na który wszyscy czekaliśmy: inauguracja 26. Światowego Dnia Młodzieży. Po długich przygotowaniach jesteście wreszcie w Madrycie, w pięknym, nowoczesnym mieście, które przez kilka najbliższych dni będzie światową stolicą młodych katolików.

"Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie!" (Ps 118, 26). Tymi słowami psalmisty serdecznie witam i pozdrawiam w imieniu Papieskiej Rady ds. Świeckich, dykasterii Stolicy Apostolskiej, której papież powierzył organizację światowych spotkań młodych ludzi. Pozdrawiam również waszych biskupów, kapłanów, zakonników i świeckich, którzy przybyli tutaj z wami i prowadzili was w waszej duchowej podróży przygotowania do tej wielkiej przygody wiary, której doświadczymy razem w najbliższych dniach.

Przybyliście na to spotkanie z Ojcem Świętym Benedyktem XVI przynosząc ze sobą wszystkie wasze plany i nadzieje, jak również swoje rozterki i obawy o decyzje, które są przed wami. Będą to dni, których nigdy nie zapomnicie, dni ważnych odkryć i decyzji, które będą decydujące dla waszej przyszłości.

DEON.PL POLECA

Nasza refleksja i modlitwa w ciągu najbliższych kilku dni będzie ukierunkowana przez słowa św. Pawła, które tak dobrze znamy: "Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze" (por. Kol 2,7). Jest to bardzo wymagające stwierdzenie, ponieważ zawiera ono w sobie określony plan życia każdego z nas. Wiara jest decydującym czynnikiem w życiu każdej osoby ludzkiej. Wszystko zmienia się w zależności od tego, czy Bóg istnieje czy nie. Wiara jest jak korzeń, który karmi się życiodajnym słowem Boga i sakramentami. Jest to fundament, skała, na której zbudowane jest życie, niezawodny kompas, który ukierunkowuje nasze wybory i daje jasny kierunek naszemu życiu.

Wielu z nas może się zastanawiać: czy w dzisiejszym świecie, w którym Bóg jest często odrzucany a ludzie żyją tak, jakby Bóg nie istniał, można jeszcze wierzyć?

Drodzy młodzi! Zgromadziliście się tutaj w Madrycie po pokonaniu drogi z najodleglejszych zakątków naszej planety. Przybyliście, by całemu światu - w szczególności Europie, która wydaje się być bardzo zagubiona - głośno powiedzieć wasze niezachwiane "tak"! Tak, wiara jest możliwa. W rzeczywistości jest to bowiem wspaniała przygoda, która pozwala nam odkryć wielkość i piękno naszego życia. To dlatego, że Bóg, który objawił się w obliczu Chrystusa, nie poniża człowieka. Bóg wywyższa nas ponad wszelką miarę i poza nasze najśmielsze wyobrażenia! Przez następne kilka dni, wraz z apostołami, wszyscy chcemy głośno krzyczeć do Pana: "Przymnóż nam wiary" (Łk 17,5). Podobnie jak św. Anzelm, chcemy się modlić: Panie, "naucz mnie szukać Ciebie i pokaż się szukającemu, ponieważ ani nie mogę Cię szukać, jeżeli Ty mnie nie pouczysz, ani też znaleźć, jeżeli Ty się nie ukażesz" ("Proslogion" 1:1).

W oczekiwaniu na przyjazd papieża Benedykta XVI powitaliśmy dzisiejszego wieczoru podczas ŚDM w Madrycie specjalnego gościa. Błogosławiony Jan Paweł II powrócił do was, młodych ludzi, których tak bardzo kochał i który był równie kochanym przez was. Powrócił jako błogosławiony patron i jako opiekun, któremu możecie zaufać. Wrócił jako przyjaciel - wymagający przyjaciel, jak lubił siebie nazywać. Przybył, by raz jeszcze z uczuciem zwrócić się do was: nie lękajcie się! Wybierzcie w waszym życiu Chrystusa i posiądźcie cenną perłę Ewangelii, za która warto dać wszystko!

Drodzy młodzi ludzie!

Światowy Dzień Młodzieży w Madrycie 2011 uważam za rozpoczęty.

I jeszcze raz chcę wam powiedzieć: witajcie wszyscy w Madrycie!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W dzisiejszym świecie wiara jest możliwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.