W Kairze poświęcono katedrę i meczet. Prezydent: muzułmanie i chrześcijanie "stanowią jedność i jednością pozostaną"

W Kairze poświęcono katedrę i meczet. Prezydent: muzułmanie i chrześcijanie "stanowią jedność i jednością pozostaną"
(fot. 360b / Shutterstock.com)
2 lata temu
KAI / pk

Prezydent Egiptu Abdel-Fattah Al-Sisi zwrócił uwagę na ważność współistnienia muzułmanów i chrześcijan w Egipcie. "Dzisiejsze uroczystości stanowią dowód, że nie pozwolimy nikomu stanąć pomiędzy nami", powiedział prezydent podczas uroczystego poświęcenia nowej katedry koptyjsko-prawosławnej 6 stycznia w nowej stolicy administracyjnej Egiptu nieopodal Kairu.

Podkreślił, że muzułmanie i chrześcijanie w Egipcie "stanowią jedność i jednością pozostaną". Słowa prezydenta, który wcześniej poświęcił nowy meczet dla 17 tysięcy wiernych, przytoczyła gazeta "Al-Ahram".

Al-Sisi zaapelował do Egipcjan, by z pełną świadomością i czujnie troszczyli się o kraj. Ponieważ spory na tle religijnym nie ustają, powierzył nową katedrę jako "drzewo miłości" dalszej uwadze i pielęgnowaniu przez wszystkich. W sposób szczególny prezydent Egiptu podziękował papieżowi prawosławnych Koptów, patriarsze Tawadrosowi II. Podkreślił, że rozważna reakcja patriarchy na liczne zamachy na kościoły w 2013 roku pozwoliła nie tylko na likwidację powstałych szkód, ale także na budowanie nowych obiektów sakralnych. Według mediów egipskich nowy kościół pod wezwaniem Narodzenia Pańskiego jest największy na Bliskim Wschodzie i może pomieścić 8 200 wiernych. W uroczystości jego poświęcenia uczestniczył m.in. wielki szejk islamskiego Uniwersytetu Al-Azhar w Kairze, Ahmad al Tayyeb. W przemówieniu nawiązał do prawa islamskiego, które zobowiązuje muzułmanów do ochrony świątyń chrześcijańskich i żydowskich w takim samym stopniu, jak meczety. Sunnicki duchowny zwrócił uwagę, że meczet i kościół były budowane w tym samym czasie i w tym samym czasie poświęcone. Na ten szczególny moment zwrócił uwagę także Tawadros II w przemówieniu podczas poświęcenia meczetu. Zwierzchnik Koptów powiedział, że to wyjątkowe w dotychczasowej historii jednoczesne poświęcenie świątyni chrześcijańskiej i muzułmańskiej "otwiera nową kartę w historii cywilizacji". Po ceremonii poświęcenia patriarcha Tawadros sprawował o północy świętą liturgię w nowej katedrze.

Większość egipskich chrześcijan należy do koptyjskiego Kościoła prawosławnego, który w swoim kalendarzu liturgicznym obchodzi Boże Narodzenie 7 stycznia. Na czas Bożego Narodzenia Egipt wzmocnił środki bezpieczeństwa. Media tego kraju informowały, że do ochrony 2 600 kościołów wyznaczono 230 000 członków policji i sił bezpieczeństwa. W przeszłości chrześcijanie i święte miejsca chrześcijaństwa były w okresie świąt celem ataków terrorystycznych. W sobotę 5 stycznia w Kairze zginął policjant, który w pobliżu kościoła rozbrajał ładunek wybuchowy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Kairze poświęcono katedrę i meczet. Prezydent: muzułmanie i chrześcijanie "stanowią jedność i jednością pozostaną"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.