W Kanadzie zakazano używania symboli religijnych. Biskupi odnieśli się do decyzji władz

(fot. depositphotos.com)
CNA / kk

Biskupi krytykują nowe prawo ramię w ramię z wyznawcami islamu i judaizmu.

"Uważamy, że Ustawa 21 w takiej postaci, w jakiej jest obecnie zamiast wspierać ład społeczny, tylko wzmoże lęk i nietolerancję. Dlatego wzywamy rząd prowincji i wszystkich mieszkańców Quebecu do zgłaszania poprawek" - napisali biskupi w oświadczeniu datowanym na 14 czerwca.

Prawo obejmuje osoby pełniące funkcje publiczne, takie jak przyszli pracownicy administracji rządowej, jak również nauczycieli.

"Niektóre z tradycji religijnych nakazują wiernym zakładanie określonych strojów czy symboli, co zazwyczaj jest oznaką skromności. To zjawisko bywa niezrozumiane, zwłaszcza wtedy, gdy uznaje się noszenie dowolnego znaku religijnego za przejaw propagandy" - piętnują duchowni.

DEON.PL POLECA

"Przyjęte środki ukazują brak wiedzy o życiu religijnym w społeczeństwie, jak również wpływie społecznym. Ten brak wiedzy jest wspierany przez lęk i uprzedzenia. Zamiast je rozbrajać, tylko zaostrzą sytuację" - komentują biskupi.

Przeciwko ustawie wystąpili również muzułmanie i żydzi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Kanadzie zakazano używania symboli religijnych. Biskupi odnieśli się do decyzji władz
Komentarze (6)
.A
. Anakin
24 czerwca 2019, 18:12
Niewiele dowiedzieliśmy sie o szczegółach nowego prawa. Można domyślać się, że dotyczy jakiś zakazów ubierania sie urzedników. Ale jak brzmi dokładnie? Nie wszyscy sledza kandyjskie życie publiczne. Można było streścić zdarzenia. Jesli sie oczywiście znało. A nie przeczytało tylko notatke agencyjną z komunikatem organizacji religijnych.
IC
Iwona czaplicka
24 czerwca 2019, 09:34
Urzednik panstwowy, panstwowy lekarz reprezentuje panstwo. Powinien byc bezstronny i traktowac wszystkich rowno. Jak by sie czul katolik sadzony przez Muzulmanina czy Zyda?
JM
Jerzy Matejko
24 czerwca 2019, 16:14
A co zmienia jak urzędnik państwowy, nauczyciel. lekarz będzie nosił na szyi krzyżyk ? Czemu to miałby nie być bezstronny ? Krzyżyk jest wyrazem tego w kogo ten człowiek wierzy. A nie przynależności partyjnej.
.A
. Anakin
24 czerwca 2019, 18:13
Czy urzednicy mają być wyznania? Ale może być stronniczy wobec osoby religijnej.
25 czerwca 2019, 09:35
Czy uważasz, że bycie Żydem powinno powodować wyłączenie się przez sędziego ze spraw, w których stroną jest katolik?
MR
Maciej Roszkowski
24 czerwca 2019, 09:15
Kolejny dowód tolerancji, otwartości, empatii nowoczesnego państwa.