W Meksyku odkryto obóz śmierci. "Jeden z najokrutniejszych przejawów zła"

Kościół katolicki w Meksyku wyraził "głębokie oburzenie i smutek" po odkryciu obozu szkoleniowego i eksterminacyjnego zorganizowanej przestępczości na ranczu w stanie Jalisco, gdzie znaleziono tajne krematoria z ludzkimi szczątkami. Biskupi określili to miejsce jako "jeden z najokrutniejszych przejawów zła i ludzkiej nędzy", jakie kraj ten widział w ostatnich latach.
- Kościół katolicki w Meksyku wyraził "głębokie oburzenie i smutek" po odkryciu obozu szkoleniowo-eksterminacyjnego zorganizowanej przestępczości na ranczu w stanie Jalisco.
- Na terenie posiadłości odkryto szczątki, które mogą odpowiadać ponad 200 ofiarom.
- Miejsce zostało zlokalizowane przez grupę Guerreros Buscadores de Jalisco, organizację rodzin osób zaginionych.
- Biskupi określili to odkrycie jako "jeden z najokrutniejszych przejawów zła i ludzkiej nędzy" w Meksyku.
- Meksykańska Konferencja Biskupów skrytykowała władze za ukrywanie faktu, że zaginięcia w kraju wzrosły o 40%.
- Według meksykańskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w kraju jest 124 179 zaginionych osób, a Jalisco jest stanem o najwyższej liczbie przypadków.
- Prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum zaprzeczyła twierdzeniom biskupów, nazywając ich informacje błędnymi.
- W odpowiedzi na odkrycie zaplanowano szereg wydarzeń, w tym mszę za zaginionych w Katedrze Metropolitalnej w Mieście Meksyk.
- Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonnych Meksyku zorganizuje czuwanie z 400 parami butów i świecami symbolizującymi ofiary.
- W miasteczku Teuchitlán odbędzie się pielgrzymka i msza za ofiary przemocy i ich rodziny.
Szczegóły makabrycznego odkrycia
Miejsce zostało zlokalizowane na ranczu Izaguirre w dystrykcie Teuchitlán, około 65 kilometrów od Guadalajary, stolicy stanu. Odkrycia dokonała grupa Guerreros Buscadores de Jalisco (Poszukujący Wojownicy z Jalisco) - organizacja rodzin osób zaginionych, która poszukuje tajnych masowych grobów w nadziei na odnalezienie szczątków swoich bliskich.
Według prokuratury stanu Jalisco, "na terenie posiadłości odkryto sześć partii kości w czterech lokalizacjach", które mogą odpowiadać ponad 200 ofiarom. Na miejscu znaleziono również liczne przedmioty osobiste, w tym ubrania, ponad 200 par butów, plecaki i dokumenty tożsamości.
Miejsce było już wcześniej znane władzom, ponieważ Gwardia Narodowa przeprowadziła tam operację 18 września 2024 roku, podczas której aresztowano 10 osób. Jednak dopiero teraz odkryto pełną skalę zbrodni, która miała tam miejsce.
Według meksykańskich mediów, ranczo służyło jako ośrodek szkoleniowy i rekrutacyjny kartelu Jalisco Nowa Generacja (CJNG), dominującej organizacji przestępczej w regionie, a także jako miejsce egzekucji i pozbywania się ciał ofiar.
Reakcja Kościoła i kontrowersje wokół statystyk
W oświadczeniu z 12 marca Meksykańska Konferencja Biskupów (CEM) podkreśliła, że odkryte zbrodnie "bezpośrednio uderzają w świętą godność osoby ludzkiej, stworzonej na obraz i podobieństwo Boga".
Biskupi skrytykowali również oficjalne dane przedstawiane przez meksykańskie władze. "Wyrażamy zdziwienie, że zabójstwa pierwszego stopnia rzekomo spadły o 15%, ale próbuje się ukryć fakt, że zaginięcia wzrosły o 40%. Niestety, większość tych ofiar to nasza młodzież" - wskazał CEM.
Zgodnie z danymi meksykańskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, obejmującymi okres od 31 grudnia 1952 r. do 14 marca bieżącego roku, w kraju jest 124 179 zaginionych i nieodnalezionych osób, przy czym Jalisco jest stanem o najwyższej liczbie przypadków.
Dzień po oświadczeniu CEM, prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum odniosła się do twierdzeń biskupów podczas konferencji prasowej 13 marca, mówiąc, że ich informacje są błędne. "Będziemy informować na bieżąco. Jednak episkopat nie ma poprawnych informacji i chętnie poprosimy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, aby się z nimi skontaktowało i wyjaśniło, że tak nie jest" - powiedziała.
Wydarzenia upamiętniające ofiary
Meksykańscy biskupi wezwali katolików, aby wykorzystali okres Wielkiego Postu do "gorliwej modlitwy za zaginionych, towarzyszenia ofiarom i przyczynienia się do odbudowy tkanki społecznej". Zobowiązali się również być "głosem tych, którzy głosu nie mają i niestrudzenie współpracować w budowaniu kraju, w którym panuje sprawiedliwość, prawda i bezwzględne poszanowanie godności ludzkiej".
W odpowiedzi na makabryczne odkrycie zaplanowano kilka wydarzeń, aby modlić się i wyrazić solidarność z ofiarami i ich rodzinami:
-
Msza za zaginionych: Biskup pomocniczy Archidiecezji Miasta Meksyk, Francisco Javier Acero, odprawi mszę w Katedrze Metropolitalnej w Mieście Meksyk o godzinie 15:00 czasu lokalnego 15 marca ku czci zaginionych osób i wsparcia ich rodzin.
-
Czuwanie i żałoba narodowa: Tego samego dnia o godzinie 17:00 czasu lokalnego Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonnych Meksyku (CIRM) zorganizuje czuwanie na esplanadzie Zócalo (dużego centralnego placu) w Mieście Meksyk przed katedrą. "Z 400 parami butów i 400 świecami upamiętnijmy tych, którzy padli ofiarą przemocy i przymusowego zaginięcia. Połączmy się, podnosząc nasze głosy i okazując solidarność jako Kościół i jako społeczeństwo" - powiedział CIRM w apelu do społeczności.
-
Dzień modlitwy i pocieszenia: 16 marca w miasteczku Teuchitlán w stanie Jalisco odbędzie się pielgrzymka i msza za ofiary przemocy i ich rodziny.
Skomentuj artykuł