W niedzielę na Polach Wilanowskich - Święto Dziękczynienia
W niedzielę na Polach Wilanowskich odbędzie się Święto Dziękczynienia. Będziemy dziękować za nasze rodziny i za wędrówkę po warszawskich parafiach kopii obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej - mówił na wtorkowej konferencji metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Jak dodał, hasłem obchodów jest "Królowo Rodzin - dziękujemy i zawierzamy". W uroczystościach mają wziąć udział przedstawiciele władz państwowych, m.in. prezydent Bronisław Komorowski i prezydent elekt Andrzej Duda, prezydenci miast, w których przebywał Jan Paweł II oraz wojsko.
- Nie trzeba nikogo przekonywać o ważności rodziny i potrzebie modlitwy w jej intencji. Okazja w tym roku jest wyjątkowa, bo w Świątyni Opatrzności Bożej nasza Matka i Królowa, w ikonie jasnogórskiej, kończy nawiedzenie wszystkich parafii archidiecezji warszawskiej. Jest to więc szczególne dziękczynienie za Jej obecność wśród nas, blisko codziennych doświadczeń, naszych radości i bolączek - powiedział Nycz.
Dodał, że patrząc na ostatnich kilkadziesiąt lat, można powiedzieć, że "nie byłoby dziś naszego wolnego kraju bez opieki Boga, który dał nam Maryję na Królową i Orędowiniczkę, a zarazem bez ofiary, wyrzeczeń wielu pokoleń Polaków". Podkreślił, że nie byłoby wolnej Polski bez wielkich Polaków - św. Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.
Kard. Nycz mówił też, że Święto Dziękczynienia jest okazją do pamięci o wielu, czasem bezimiennych bohaterach historii Polski.
Obecny na konferencji wicepremier i minister obrony Tomasz Siemoniak podkreślił, że w roku, w którym obchodzimy 70. rocznicę zakończenia II wojny św., obecność Wojska Polskiego na Święcie Dziękczynienia jest rzeczą zrozumiałą. - W ten sposób wyrażamy wdzięczność wobec żołnierzy, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny na wszystkich frontach tej okrutnej wojny. Ale chcemy też pokazać Polakom, że i dziś żołnierze są blisko społeczeństwa, gotowi bronić i nieść pomoc - powiedział.
Poinformował, że podczas Święta Dziękczynienia przed świątynią zostanie zaprezentowany najnowocześniejszy sprzęt Wojska Polskiego.
O programie uroczystości poinformował szef Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł. Jak mówił, pielgrzymka dziękczynna ze świętym wizerunkiem Matki Boskiej Jasnogórskiej wyruszy o godz. 8 rano z pl. Piłsudskiego i przejdzie ulicami Traktu Królewskiego do Świątyni Opatrzności Bożej. Tu zostanie odprawiona msza św. wraz z aktem zawierzenia i dziękczynienia. We mszy uczestniczyć będzie cały Episkopat Polski, przewodniczyć jej będzie prymas Polski abp Wojciech Polak.
W świąteczną niedzielę będzie można wejść na teren budowy i obejrzeć postęp prac - nowe schody, elewację Światyni Opatrzności Bożej. Dla rodzin zostaną przygotowane m.in. miasteczko dla dzieci i gra rodzinna zatytułowana "Dziękuję, bo dary otrzymuję". Odbędzie się też koncert muzyki chrześcijańskiej.
Tego dnia w całej Polsce na tacę zbierane będą ofiary na budowę Świątyni Opatrzności Bożej.
Święto Dziękczynienia przypada w pierwszą niedzielę czerwca i w tym roku obchodzone jest po raz ósmy. Zostało ustanowione w 2008 r. z inicjatywy kard. Nycza.
Idea Święta Dziękczynienia związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego - budowy Świątyni Opatrzności Bożej. O jej budowie, jako narodowego wotum wdzięczności przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował uchwałą Sejm 5 maja 1791 r. Inicjatywę budowy świątyni podjął na nowo w 2002 r. prymas Polski kardynał Józef Glemp.
Skomentuj artykuł