W niedzielę rusza kolejna edycja Pól Nadziei

W niedzielę rusza kolejna edycja Pól Nadziei
(fot. polanadziei.pl)
KAI / pz

Już w najbliższą niedzielę rozpocznie 15. edycję Pól Nadziei - akcji na rzecz Hospicjum św. Łazarza. Tegoroczna żonkilowa kampania odbywa się pod hasłem "Pola Nadziei - dzieło Twoich rąk".

Akcja będzie trwała od 11 marca do 27 maja 2012 r. W niedzielę odbędą się pierwsze kwesty przy krakowskich kościołach, będą również ustawiane skarbonki w wielu punktach miasta. W ramach akcji, 30 marca w Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa odbędzie się konferencja o opiece hospicyjnej pt. "Odcienie hospicyjnej nadziei", organizowana we współpracy z Instytutem Nauk o Rodzinie UPJPII. Celem konferencji jest odpowiedź na często zadawane przez Państwa pytanie "Jaka jest hospicyjna nadzieja?".

Tradycyjnie, punktem kulminacyjnym akcji będzie koncert dedykowany dla Pól Nadziei przez Porozumienie Dzielnic Nowohuckich oraz Ośrodek Kultury Kraków - Nowa Huta. Tym razem będzie to recital Jacka Wójcickiego, który odbędzie się 21 kwietnia w oryginalnych wnętrzach Teatru Łaźnia Nowa. W maju akcję będą mogli wesprzeć pasażerowie tramwaju linii specjalnej Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie. W tegorocznym programie nie zabraknie również wydarzenia dla dzieci, podczas którego zostaną rozstrzygnięte ogłoszone specjalnie dla nich konkursy (oferta dla szkół - strona www.polanadziei.pl). W niedzielę 27 maja na Stadionie KS Wanda odbędzie się wyjątkowy mecz charytatywny piłki nożnej. W ramach tego wydarzenia rozegrany zostanie czwórmecz piłkarski, w którym zmierzą się drużyny TVP - Kraków, Teatru Ludowego, Przyjaciół Hospicjum i zespół Gwiazd Sportu. To wydarzenie zakończy tegoroczną akcję.

Od 1981 roku pracownicy i wolontariusze Towarzystwa Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza" pomagają ludziom zmagającym się z ciężką chorobą w ostatnim okresie życia, a także wspierają rodziny chorych w trudnych okresie. Opieka hospicyjna jest bezpłatna dla chorego i rodziny. Hospicyjne dzieło nie mogłoby być realizowane bez pomocy tysięcy ludzi dobrej woli, ich zaangażowania w działalność na rzecz chorych oraz ofiarowanie materialnego wsparcia.

Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza" w Krakowie od chwil powstania przyjęło od Zespołu Synodalnego, skupionego przy kościele Arka Pana w Nowej Hucie, misję czynnego miłosierdzia, realizowanego przez służenie pomocą choremu w ostatnich miesiącach, dniach, godzinach jego życia, niesienie wsparcia rodzinie oraz myśl o budowie domu hospicyjnego.

W powstałym, głównie ze środków społecznych - w latach 1990-1996 - budynku, są realizowane wszystkie formy opieki hospicyjnej: domowa i stacjonarna. Dom hospicyjny nie pełni funkcji szpitala. Chory może w nim znaleźć przyjaznego towarzysza. Opieka hospicyjna jest realizowana w następujących jednostkach, utworzonego przez Towarzystwo Ośrodka Opieki Hospicyjnej TPCh "Hospicjum im. św. Łazarza": hospicjum stacjonarnym, hospicjum domowym, Poradni Medycyny Paliatywnej, Poradni Obrzęku Limfatycznego.

Co roku stacjonarną opieką w domu hospicyjnym jest obejmowanych średnio 420 chorych, a opieką domową 450-600 chorych. Lekarze Poradni Medycyny Paliatywnej udzielają około 800 konsultacji dotyczących leczenia bólu i innych objawów rozwijającej się choroby nowotworowej.

Hospicjum stara się pomóc pacjentowi w odzyskaniu równowagi psychicznej oraz uczynić wszystko, aby mógł żyć bez bólu, wśród bliskich i przyjaznych mu osób. W trosce o chorego Hospicjum stara się zjednoczyć w pełnieniu opieki nad nim - jego rodzinę, personel medyczny i wolontariuszy. Do opieki zapraszani są również przyjaciele chorego.

Hospicjum św. Łazarza, opierając swoją działalność na wartościach chrześcijańskich, stara się nieść pomoc wszystkim ludziom, bez względu na wyznanie, poglądy, sytuację rodzinną czy materialną.

Dom służy nie tylko chorym. Rodziny osierocone spotykają się na wspólnych nabożeństwach i rozmowach, wyjeżdżają na wycieczki i pielgrzymki. Odbywają się w nim szkolenia i praktyki, spotkania oraz konferencje lekarzy, pielęgniarek, wolontariuszy, studentów krakowskich uczelni oraz uczniów z różnych placówek oświatowych.

Działalność Hospicjum jest refundowana w 40 proc. z kontraktów z NFZ, aby pozyskać pozostałe fundusze Towarzystwo prowadzi m.in. dwie tradycyjne akcje Pola Nadziei i Kwesta Listopadowa. Pozwalają one nie tylko pozyskać środki na działalność Hospicjum, ale również przyczyniają się do jego promowania i uwrażliwiania dzieci i młodzieży na potrzeby osób starszych, chorych i niepełnosprawnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W niedzielę rusza kolejna edycja Pól Nadziei
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.