W niedzielę w całej Polsce modlitwa wynagradzająca za profanacje

(fot. unsplash.com)
KAI / df

W niedzielę 23 czerwca, we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce, po każdej Mszy Świętej zostanie odśpiewana suplikacja "Święty Boże, Święty Mocny...". Decyzją biskupów, będzie to ekspiacja za świętokradztwa i profanacje. Poinformował o tym abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w oświadczeniu z 17 czerwca br.

"W tradycji chrześcijańskiej sprofanowanym miejscom lub przedmiotom trzeba przywrócić pierwotny charakter sakralny. Dzieje się to poprzez specjalny obrzęd pokutny. Dlatego chciałbym poinformować, że księża biskupi - obecni na 383. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski - wzywają do publicznego przebłagania Boga za popełnione świętokradztwa" - napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w specjalnym oświadczeniu w sprawie aktów nienawiści wobec katolików w Polsce. "Prosimy, aby po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w niedzielę 23 czerwca br., we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce, po każdej Mszy Świętej odśpiewać suplikację +Święty Boże, Święty Mocny…+" - czytamy w oświadczeniu.

DEON.PL POLECA

Do modlitwy ekspiacyjnej, która odbędzie się w niedzielę 23 czerwca br. po każdej Mszy Świętej zachęcali biskupi również podczas uroczystości Bożego Ciała. Kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, nawiązując do śpiewanych podczas procesji suplikacji, mówił: "chcemy w ten sposób przeprosić, przebłagać Pana Boga, za grzechy profanacji Najświętszego Sakramentu, profanacji Mszy Świętej, parodii procesji Bożego Ciała - te wydarzenia miały miejsce na ulicach naszych miast, także naszego". Podkreślił też, że śpiewając suplikacje, przepraszamy również za grzechy pochodzące z wnętrza Kościoła.

Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, podkreślił: "Zdecydowane "nie" mówimy nawoływaniu do nienawiści w stosunku do ludzi wierzących, w tym osób duchownych. We Wrocławiu, gdzie kapłan został ugodzony nożem i poważnie

raniony, trzeba o tym wyraźnie powiedzieć. Dość już mowy nienawiści i tworzenia atmosfery, która sprzyja atakom na ludzi wierzących". Abp Kupny dodał, że "pod postacią chleba prawdziwie obecny jest Jezus i dlatego tak bardzo boli nas publiczne znieważanie Eucharystii" i "atak na wszystko to, co dla nas najświętsze".

Pieśń błagalna "Święty Boże, Święty Mocny" należy do gatunku bardzo uroczystych pieśni zwanych suplikacjami, czyli prośbami. Jest śpiewana w wyjątkowych sytuacjach. W najbliższą niedzielę będzie ona formą wynagrodzenia Bogu za świętokradztwa popełnione ostatnio w Polsce, za akty profanacji miejsc i przedmiotów świętych oraz za przejawy agresji wobec osób duchownych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W niedzielę w całej Polsce modlitwa wynagradzająca za profanacje
Komentarze (1)
KW
Kornel Wolny
21 czerwca 2019, 11:26
Proponuję polskim biskupom wypowiedź i postanowienie kardynała Angelo Bagnasco, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Włoch oraz przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy, który powiedział, że nie życzy sobie takich modłów. Jak powiedział rzecznik archidiecezji, ks. prałat Silvio Grilli: „modlitwa pokutna stwarza wrażenie potępienia”, z czym akurat w pełni się zgodzę, jeśli chodzi o intencje ekspiacji za świętokradztwa i profanacje.  Może ja jestem starej daty, ale uczono mnie, aby się modlić o własne zbawienie, każda inna modlitwa jest przeciwstawieniem się Woli Bożej. Naprawdę nasi biskupi myślą, że Bóg jest tak małostkowy, że przejmuje się świętokradztwem i profanacją? Bez wątpienia wyciągnie konsekwencje, ale sam, bez fałszywych prokuratorów. Ja jestem pewien, że biskupi mają tego świadomość, to w końcu nie są głupi ludzie, ale też świadomie, dla własnych celów nakręcają koniunkturę strachu i zagrożenia.