W Niemczech do 22 kwietnia odbywają się tzw. Dni Świętej Tuniki

(fot. shutterstock.com)
KAI / jp

- Święta Tunika jest najważniejszą relikwią przechowywaną w naszej katedrze. To symbol pokazujący, że od wieków do Chrystusa pielgrzymują rzesze wiernych. Bo Chrystus jest najważniejszy - powiedział w specjalnym przesłaniu bp Stephan Ackermann, ordynariusz diecezji Trewiru.

Od piątku do 22 kwietnia w romańskiej katedrze na zachodzie Niemiec potrwają tzw. Dni Świętej Tuniki, o którą - zgodnie z przekazem Ewangelii - żołnierze rzymscy rzucili los przed rozpoczęciem Jego drogi krzyżowej na Golgotę. W tym czasie najstarsza niemiecka diecezja spodziewa się dziesiątek tys. pielgrzymów.

Ostatnie publiczne wystawienie Tuniki Chrystusa miało miejsce podczas wielkich uroczystości jubileuszowych w 2012 roku.

DEON.PL POLECA

Tym razem Tuniki nie będzie można zobaczyć, ale przez dziesięć dni otwarta będzie kaplica, w której jest ona przechowywana.

Miejscowy ordynariusz zaprasza wszystkich do wspólnej modlitwy w tym miejscu. Od 1996 roku zawsze na wiosnę w Trewirze organizowane są Dni Świętej Tuniki, po niemiecku Heilig-Rock-Tage. Również tym razem pielgrzymi będą mogli liczyć na chwile modlitwy, a także bogaty program kulturalny.

Z pielgrzymką do Trewiru przybędzie wielu niemieckich biskupów, w tym m.in. kardynałowie Rainer Maria Woelki z Kolonii i Reinhard Marx z Monachium. Jutro ten drugi w swojej roli przewodniczącego niemieckiego episkopatu oraz przewodniczący Rady Kościołów Ewangelickich bp Heinrich Bedford-Strohm otworzą właśnie podczas nabożeństwa ekumenicznego w Trewirze kolejny już "Tydzień dla Życia".

Jego tematyka w tym roku skupia się na ciąży i diagnostyce preimplantacyjnej. Kard. Marx stwierdził, że Kościół rozumie "starania rodziców o zdrowe dziecko", ale jednocześnie zastanawia się, "czy przez rozpowszechnione badania prenatalne nie utrwaliła się postawa odpychająca osoby niepełnosprawne i upośledzone?"

Kard. Marx podkreślił, że "każde dziecko ma taką samą godność, niezależnie od wszelkich diagnoz i medycznych prognoz". I właśnie tej problematyce poświęcony będzie tegoroczny "Tydzień dla Życia" w Niemczech. Jest to inicjatywa Kościoła katolickiego, do której w 1994 r. przyłączyli się również protestanci.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Niemczech do 22 kwietnia odbywają się tzw. Dni Świętej Tuniki
Komentarze (1)
TB
Tru Badur
14 kwietnia 2018, 17:07
"...czy przez rozpowszechnione badania prenatalne nie utrwaliła się postawa odpychająca osoby niepełnosprawne..." No to zamiast się zastanawiać i podejrzewać, że postęp w medycynie, to "samo zło", rusz głową człowieku-kardynale! Zacznij głosić z ambony, że badania prenatalne są po to, żeby jak najwcześniej postawić diagnozę i rozpocząć leczenie chorego dziecka, albo, jeśli choroba jest nieuleczalna dać szansę rodzicom na przygotowania (choćby finansowe) do zapewnienia dziecku jak najlepszej opieki po urodzeniu. "...każde dziecko ma taką samą godność, niezależnie od wszelkich diagnoz...". W zwiazku z tym powinno mieć też takie same prawa do leczenia, nawet jeszcze przed urodzeniem i do specjalistycznej opieki po urodzeniu (a ta niestety nie spada z nieba rodzicom natychmiast i za darmo). Bredzenie o "godności" dziecka nic nie kosztuje, kardynale. Leczenie i opieka niepełnosprawnych dzieci kosztuje mnóstwo. Dołoży się "pan" kardynał?