W Polsce jest potrzebna reforma finansowania Kościoła. 7 września konferencja na ten temat

Fot. Artur Bogacki / Depositphotos.com
KAI / mł

Konferencja: „Finansowanie Kościołów. Rozwiązania polskie na tle europejskim”, odbędzie się w Warszawie 7 września br. w godz. 10 – 15.30 w Rezydencji Arcybiskupów Warszawskich przy ul Miodowej 17. Omówione zostaną różnorodne modele finansowania Kościołów w krajach europejskich. Towarzyszyć jej będzie dyskusja o potrzebie zbudowania nowoczesnego modelu w tej sferze, adekwatnego do polskich warunków.

Celem konferencji jest omówienie i ocena sposobu finansowania Kościołów i innych związków wyznaniowych w Europie ze środków publicznych oraz ukazanie jak na tym tle prezentują się rozwiązania obowiązujące w Polsce. W sposób szczegółowy omówione zostaną różne modele finansowania Kościołów w Europie (w Niemczech, we Włoszech, Hiszpanii, w Czechach i na Słowacji czy we Francji) z uwzględnieniem udziału państwa, w tym model finansowania wspólnot religijnych oparty na podatku kościelnym.

Potrzeba wypracowania nowoczesnego modelu finansowania Kościoła

Towarzyszyć temu będzie dyskusja wokół kierunków potrzebnej reformy w Polsce, jak również wypracowania tu nowoczesnego modelu finansowania Kościoła. Istnieje taka potrzeba choćby w nawiązaniu do niezrealizowanego art. 22 ust. 2 Konkordatu między Rzecząpospolitą Polską a Stolicą Apostolską.

DEON.PL POLECA

Polska – w przeciwieństwie do szeregu innych państw – nie dopracowała się jednolitego, jasnego i przejrzystego sposobu w jaki Kościół i inne związki wyznaniowe mogą korzystać ze środków publicznych oraz pomocy państwa. W tej sferze panuje chaos, wymagający reformy.

Wystąpią znani eksperci w zakresie prawa wyznaniowego oraz relacji państwo-Kościół, reprezentujący różne ośrodki naukowe, m. in. prof. ucz. dr hab. Paweł Borecki (Uniwersytet Warszawski), ks. prof. dr hab. Mirosław Kosek (Uniwersytet Kard. S. Wyszyńskiego); prof. ucz. dr hab. Sławomir Sowiński (UKSW); ks. prof. dr hab. Piotr Stanisz (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II); dr hab. Konrad Walczuk (Akademia Sztuki Wojennej); ks. prof. ucz. dr hab. Dariusz Walencik (Uniwersytet Opolski); dr Michał Zawiślak (KUL).

Konferencja odbędzie się w Warszawie

W konferencji uczestniczyć będą również kard. Kazimierz Nycz, abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, b. przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej i ks. dr Grzegorz Giemza z Polskiej Rady Ekumenicznej.Konferencja, która odbędzie się w rezydencji arcybiskupów warszawskich przy ul. Miodowej 17, organizowana jest przez Katolicką Agencję Informacyjną wraz z Katedrą Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, we współpracy z Instytutem Nauk o Polityce i Administracji UKSW.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Polsce jest potrzebna reforma finansowania Kościoła. 7 września konferencja na ten temat
Komentarze (3)
JR
Jaromir Rowiński
11 września 2023, 16:26
Najbardziej chyba uczciwym i z pewnością najbardziej przejrzystym rozwiązaniem kwestii finansowania kościoła - jest dobrowolny podatek kościelny. Inaczej - deklarowany przez osoby fizyczne, niewielki odsetek dochodów, które podlegają opodatkowaniu podatkiem PIT. Tyle tylko - że takie rozwiązanie w Polsce... nie przejdzie. Hierarchowie KRK w Polsce doskonale zdają sobie bowiem sprawę z tego, że znacząca część osób, które nazywają "wiernymi", odmówiłaby płacenia dobrowolnej daniny na "swój" Kościół - jeśli tylko możliwe byłoby zachowanie tych pieniędzy w kieszeni. Ba - hierarchowie zdają sobie sprawę, że "wierni" odmawialiby opłacania Kościoła poprzez dobrowolną deklarację - nawet wówczas, gdyby chodziło o kwoty rzędu stu, czy dwustu złotych miesięcznie.
KN
~Katarzyna N.
7 września 2023, 00:24
Jakże rzadkie słowo w sprawach okołokościelnych: nowoczesny. I jeszcze przykład Niemiec. Jakie jest znaczenie kasy! Była fala apostazji (no bardzo mała) jako wyraz protestu wobec postępowania polskiego Kościoła. Teraz Kościół "chce" tsunami związanego z podatkiem kościelnym. Zamiast szczerego rachunku sumienia, nawrócenia i mówienia prawdy, także wtedy, a może zwłaszcza wtedy, kiedy prawda jest niewygodna, kiedy powiedzenie prawdy kosztuje, rozpoczyna się bój o kasę.
WG
~Witold Gedymin
6 września 2023, 19:01
"Te pieniądze im się po prostu należały" - B.S.