W Rosji odbędzie się Sobór Biskupi Kościoła prawosławnego
W dniach 29 listopada-2 grudnia br. odbędzie się Sobór Biskupi - najwyższe gremium episkopatu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP). Jest to najważniejsza decyzja Synodu RKP, który obradował 9 marca w Moskwie pod przewodnictwem patriarchy Cyryla.
Podjęto na nim także szereg innych istotnych postanowień w sprawach osobowych, kanonicznych i organizacyjnych.
Przyszły Sobór rozpatrzy m.in. przygotowane już wcześniej dwa projekty dokumentów: nt. klasztorów i życia mniszego oraz kanonicznych aspektów małżeństwa kościelnego.
Biskupi uczestniczący w Synodzie utworzyli nową eparchię (diecezję) - plesiecką, wyodrębnioną z eparchii archangielskiej a jej pierwszym biskupem z tytułem plesiecki i kargopolski został hieromnich Aleksander (Zajcew); mianowano też dwóch nowych biskupów w innych eparchiach.
Na wniosek Komitetu ds. Nauczania RKP postanowiono podzielić uczelnie kościelne na cztery grupy rankingowe: w czwartej - najniższej - znalazły się placówki nieodpowiadające kryteriom wykształcenia teologicznego (obecnie jest 6 takich jednostek). Do pierwszej kategorii - najwyższej - zaliczono akademie duchowne w Moskwie i Sankt-Petersburgu oraz 8 seminariów duchownych. Biskupi stwierdzili poprawę sytuacji w 6 innych seminariach i postanowili wstrzymać na 2 lata nabór słuchaczy na studia zaoczne w 2 seminariach duchownych.
Od 1 września mają obowiązywać na terenie Federacji Rosyjskiej nowe przepisy o działalności szkół (grup) niedzielnych dla dzieci RKP i nowe standardy ich działalności oświatowo-wychowawczej. Zatwierdzono również wypracowane przez Najwyższą Radę Kościelną RFKP regulacje posługi duchownych w zakładach karnych w Rosji.
Ponadto ustalono skład Kościelnej Rady Społecznej przy Patriarsze RKP ds. rozwoju śpiewu kościelnego. Podjęto też kilka innych decyzji personalnych.
Zapowiedziany na koniec br. Sobór Biskupi (Archijerejski) jest najwyższym hierarchicznym organem władzy w Kościele prawosławnym, a uczestniczą w nim wszyscy biskupi eparchialni i ci biskupi pomocniczy, którzy stoją na czele niektórych klasztorów i uczelni wyższych. Sobór obraduje pod przewodnictwem głowy Kościoła.
Natomiast najwyższym gremium kościelnym z udziałem nie tylko wszystkich biskupów, ale także przedstawicieli duchowieństwa, osób zakonnych (mężczyzn i kobiet) i świeckich, jest Sobór Lokalny, który dawniej winien się zbierać co 5 lat, ale od 2000 jest zwoływany jedynie okazjonalnie, w celu wybrania nowego patriarchy. Ostatnie, jak dotychczas, takie zgromadzenie odbyło się w dniach 27-28 stycznia 2009 w Moskwie i wybrano na nim obecnego patriarchę Cyryla.
Skomentuj artykuł