W Rzymie pożegnano zmarłego duszpasterza emigracji arcybiskupa Szczepana Wesołego

(fot. episkopat.pl)
PAP / ml

Przedstawiciele polskiego duchowieństwa, Polonii i dyplomacji RP pożegnali w piątek w Rzymie duszpasterza emigracji, arcybiskupa Szczepana Wesołego, który zmarł we wtorek w wieku 91 lat. Mszy żałobnej w polskim kościele przewodniczył kardynał Stanisław Ryłko.

W koncelebrze mszy w rzymskim kościele św. Stanisława był m.in. papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski.

Kardynał Ryłko powiedział na początku mszy, że arcybiskupa Wesołego żegna z żalem pogrążona w żałobie rzymska Polonia, "ale duchowo żegna go też cała Polonia".

Abp Wesoły "otaczał troską polską emigrację na całym świecie" - mówił kardynał Ryłko, podkreślając, że "jego domem były porty lotnicze na wszystkich kontynentach". "Dziękujemy za dar życia pasterza tej szczególnej polskiej owczarni na świecie" - dodał.

DEON.PL POLECA


Rektor polskiego kościoła ksiądz Paweł Ptasznik mówił w kazaniu, że życie arcybiskupa Wesołego było "piękne i spełnione". "Żył skromnie i ubogo" - zaznaczył.

Arcybiskup Wesoły urodził się 16 października 1926 roku w Katowicach. Po wybuchu drugiej wojny światowej został jako nastolatek wraz z bratem przymusowo wcielony do armii niemieckiej i wysłany na front zachodni. Następnie zbiegł na stronę aliancką i trafił do polskich jednostek. Brał udział w walkach w Algierii i we Włoszech jako telegrafista w oddziałach łączności. Po wojnie przez kilka lat pracował jako robotnik w Wielkiej Brytanii.

Następnie studiował na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, a w 1956 roku przyjął święcenia kapłańskie. Został duszpasterzem polskich emigrantów we Włoszech. W latach 1962-1965 kierował Sekcją Słowiańską biura prasowego Sekretariatu Soboru Watykańskiego II.

W grudniu 1968 roku papież Paweł VI mianował go biskupem pomocniczym gnieźnieńskim z przeznaczeniem do pracy wśród Polonii. 11 grudnia 1968 roku w prywatnej kaplicy prymasa Stefana Wyszyńskiego otrzymał sakrę biskupią. W 1980 roku został delegatem prymasa Polski dla duszpasterstwa emigracyjnego.

Nazywany był "biskupem na walizkach". Odbył kilkaset podróży duszpasterskich i odwiedzał katolickie ośrodki polonijne na całym świecie.

W 1994 roku otrzymał tytuł arcybiskupa ad personam, a w 2003 roku przeszedł na emeryturę i pozostał w Rzymie. Mieszkał przy polskim kościele świętego Stanisława.

5 maja br. sędziwemu arcybiskupowi wręczono w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy Order Orła Białego "w uznaniu znamienitych zasług w krzewieniu polskości i postaw patriotycznych wśród polskiej emigracji na świecie, za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej i działalność na rzecz jednoczenia pokoleń w duchu wartości chrześcijańskich".

Ceremonia odznaczenia odbyła się w ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej.

Zgodnie ze swą ostatnią wolą abp Wesoły zostanie pochowany w Polsce. Pogrzeb odbędzie się 10 września w jego rodzinnych Katowicach, w archikatedrze Chrystusa Króla. Uroczystościom będzie przewodniczyć prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W Rzymie pożegnano zmarłego duszpasterza emigracji arcybiskupa Szczepana Wesołego
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.