W Sejmie o działalności społecznej ks. Blachnickiego

W Sejmie o działalności społecznej ks. Blachnickiego
(fot. Lukas Plewnia / Foter / CC BY-SA)
6 lat temu
KAI / kn

"Działalność społeczna Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego" - to tytuł sympozjum, które odbyło się dziś w Sali Kolumnowej Sejmu w Warszawie.

Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie bp Adam Wodarczyk mówił w swoim wystąpieniu, że myśl ks. Blachnickiego aktualna jest w każdej dziedzinie - począwszy od formacji stricte religijnej, od potrzeby ewangelizacji, przemiany katechumenalnej duszpasterstwa i parafii. - Spotkanie w Sejmie pokazuje aktualność jego myśli społecznej, mianowicie, że nie wystarczy tylko zewnętrzna przemiana struktur, gdyż o jej jakości rozstrzyga wewnętrzna przemiana człowieka, poszczególnej jednostki - powiedział w rozmowie z KAI bp Wodarczyk.

- Ks. Blachnicki podkreślał jak bardzo ważna jest wewnętrzna wolność od wszystkiego, co człowieka na różne sposoby zniewala, a tą rzeczywistością jest grzech, który uzewnętrznia się w różny sposób w rozmaitych postawach ludzkich. Dlatego ks. Blachnicki tak mocno akcentował potrzebę wolności, wypływającej z wiary, która później wpływa na właściwe ustawienie relacji wolnego człowieka wobec społeczeństwa, narodu i wyraża się w postawie bezinteresownej służby wobec Boga i człowieka. Warto przypominać, że nie tylko zewnętrzne okoliczności wolności, którą dziś mamy w Polsce i Europie są istotne, ale też spojrzenie na cały wymiar wewnętrznej wolności ludzkiej, która domaga się ogromnej pracy w dzisiejszym społeczeństwie - stwierdził bp Wodarczyk.

Radomski bp pomocniczy Piotr Turzyński, który również był jednym z prelegentów i od dzieciństwa związany jest z ruchem oazowym, założonym przez ks. Blachnickiego, mówił w referacie, że ks. Blachnicki jest wielkim personalistą, bo nowa wspólnota, kultura, zależy przede wszystkim od nowego człowieka. A jeżeli nie ukształtuje się nowego człowieka, to nie będzie nowej wspólnoty i nie będzie nowej kultury i środowiska. - Natomiast dla myśli pastoralnej dziś szczególnie cenna jest wizja żywego Kościoła, o której mówił ks. Blachnicki - powiedział KAI bp Turzyński. - Chrześcijanie świadomie przeżywają swoją wiarę i podejmują odpowiedzialność za Kościół, a w nim szczególnie ważną rolę do odegrania mają ludzie świeccy. - To jest prorocza wizja, wielka i wciąż aktualna i to powinno nas dzisiaj wciąż inspirować - podkreślił bp Turzyński.

Obaj biskupi wyznali, że co roku jeżdżą na oazy. - Wakacje bez oazy są wakacjami straconymi. Zapraszamy! tam jest entuzjazm, radość, głębia, drugi człowiek, miłość, a nade wszystko Pan Bóg, Który kocha - stwierdził bp Turzyński.

Założyciel Ruchu Światło-Życie Franciszek Blachnicki (1921-1987) całym swoim życiem realizował chrześcijaństwo konsekwentne. Podczas wywiadu telewizyjnego w 1985 roku mówił: "Gdyby ruch oazowy zatrzymał się na działalności czysto religijnej czy formacyjnej i orzekł: my się nie mieszamy do innych spraw, bo to jest polityka, to ruch ten przekreśliłby swoje własne założenia. Sprawdzianem autentyczności i owocności ruchu jest właśnie to, że z niego wyrastają różne formy angażowania się na rzecz ludzi.

Oczywiście nie każdy musi nadawać się do wszystkiego. Jeden będzie się lepiej czuł w pracy charytatywnej, inny na odcinku niezależnej kultury i twórczości, itd. Ale jeśli ktoś, mając motywację, będzie się chciał zaangażować po linii politycznej i społecznej, to jest jasne, że nie powiemy mu: daj sobie spokój, bo narażasz przez to ruch. Ruch jest najbardziej narażony wtedy, kiedy nie jest wierny sobie".

Sympozjum zostało zorganizowane z inicjatywy oazowicza posła Prawa i Sprawiedliwości Roberta Telusa zaangażowanego w działalność Parlamentarnego Zespołu Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

Ruch Światło-Życie został założony przez ks. Franciszka Blachnickiego w latach 50. Jego celem była formacja dojrzałych chrześcijan, przeżywających swą wiarę w sposób głęboki i żywy. W ciągu kilkudziesięciu lat przez ruch oazowy przeszło kilka pokoleń młodych katolików. Obecnie w Polsce 90-100 tys. osób zaangażowanych jest w Ruch Światło-Życie, z czego ok. 35 tys. to małżonkowie, zgromadzeni w kręgach Domowego Kościoła, reszta to grupa dziecięce oraz dorośli, formujący się w tzw. Oazie Dorosłych. Ruch rozwija się w 40 krajach na wszystkich kontynentach, m. in. w Chinach, Filipinach, Turkmenistanie, Afryce, Kenii, Zambii, Brazylii, Boliwii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Sejmie o działalności społecznej ks. Blachnickiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.