W sieci dostępny jest od dziś krótki film o dr Wandzie Błeńskiej, Matce Trędowatych

W sieci dostępny jest od dziś krótki film o dr Wandzie Błeńskiej, Matce Trędowatych
(fot. youtube.com)
KAI / ms

Na Facebooku i YouTubie w niedzielę 23 czerwca, w dniu imienin dr Wandy Błeńskiej i w 75. rocznicę jej uwięzienia w czasie II wojny światowej, został opublikowany trzyminutowy film o Matce Trędowatych. Dr Błeńska, która przez ponad 40 lat pracowała wśród trędowatych w Ugandzie, jest kandydatką na ołtarze archidiecezji poznańskiej.

- To krótka historia niezwykłej kobiety: lekarki, misjonarki, Matki Trędowatych, kandydatki na ołtarze, świadka wiary Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego w październiku 2019 r. - mówi KAI ks. Jarosław Czyżewski, twórca filmu i odpowiedzialny za zbieranie materiałów i świadectw o dr Wandzie Błeńskiej.

Ks. Czyżewski przypomina, że 23 czerwca mija 75 lat od aresztowania dr Błeńskiej przez Niemców w czasie II wojny światowej. - Pani doktor w czasie II wojny światowej działała w Armii Krajowej. Gdy Niemcy złapali łączniczkę i rozszyfrowali gryps, Wanda Błeńska w dniu swoich imienin 23 czerwca 1944 r. trafiła do więzienia za działalność konspiracyjną. Groził jej wyrok śmierci. Ostatecznie, po przeszło dwóch miesiącach została wykupiona za żywność - opowiada.

Film przedstawia kilkanaście zdjęć i kadrów dokumentujących pracę dr Błeńskiej wśród chorych na trąd, uzupełnionych jej krótkimi wypowiedziami na temat jej pracy. W jednej z rozmów dr Błeńska przyznała: "Ilu ludziom pomogłam moją wiedzą, a ilu wymodliłam? Tego nie wiem. To się dopiero dowiem na drugim świecie".

Twórcy filmu zamieścili też krótkie świadectwo Matki Trędowatych: "Wszyscy uważają, że moja praca była poświęceniem, a dla mnie to było szczęście".

Obecnie trwają prace nad stroną internetową poświęconą tej, którą św. Jan Paweł II nazwał "ambasadorem misyjnego laikatu". Strona zostanie uruchomiona we wrześniu.

Obejrzyj film o Wandzie Błeńskiej:

Twórcami filmu są ks. Jarosław Czyżewski i Akademickie Koło Misjologiczne im. dr W. Błeńskiej działające przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 r. w Poznaniu. W 1934 r. uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. Po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej, uzyskała dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu.

W 1950 r. wyjechała do Ugandy, gdzie w Bulubie nad jeziorem Victoria przez ponad 40 lat leczyła chorych, zwłaszcza trędowatych. Dzięki poznańskiej lekarce tamtejsza placówka sióstr franciszkanek zyskała światową sławę i nosi dziś nazwę "Wanda Blenska Training".

Dr Błeńska otrzymała od papieża Jana Pawła II najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła, Order Świętego Sylwestra.

Była honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania. W stolicy Wielkopolski działa Szkoła Społeczna im. dr Wandy Błeńskiej, a w Niepruszewie Zespół Szkolno-Przedszkolny jej imienia.

Lekarka i misjonarka zmarła 27 listopada 2014 r. w Poznaniu w wieku 103 lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W sieci dostępny jest od dziś krótki film o dr Wandzie Błeńskiej, Matce Trędowatych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.