W sobotę 80. rocznica śmierci św. Maksymiliana. Franciszkanie uczczą swojego współbrata

W sobotę 80. rocznica śmierci św. Maksymiliana. Franciszkanie uczczą swojego współbrata
fot. Domena publiczna
PAP / pk

14 sierpnia przypada 80. rocznica śmierci męczeńskiej św. Maksymiliana Marii Kolbego. W sobotę przełożeni franciszkanów udadzą się do byłego niemieckiego obozu Auschwitz, aby uczcić swojego współbrata.

Franciszkanie i wierni uczczą w sobotę przypadającą tego dnia 80. rocznicę męczeńskiej śmierci polskiego franciszkanina o. Maksymiliana Kolbego w niemieckim obozie Auschwitz. Kulminacją uroczystości będzie msza św. w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.

"14 sierpnia przypada 80. rocznica śmierci męczeńskiej św. Maksymiliana Marii Kolbego. W sobotę przełożeni franciszkanów udadzą się do byłego niemieckiego obozu Auschwitz, aby uczcić swojego współbrata. Wszystkich czcicieli św. Maksymiliana zakonnicy zapraszają z kolei do podoświęcimskich Harmęż na jubileuszowe obchody narodzin dla nieba o. Kolbego" - poinformował franciszkanin o. Jan Maria Szewek.

Jak podał, w harmęskim Centrum św. Maksymiliana o godz. 10. wierni zmówią wspólnie różaniec. "O godz. 11. odprawiona zostanie msza św., której przewodniczył będzie wikariusz generalny z Rzymu o. Jan Maciejowski" - powiedział o. Szewek.

Obchody rocznicowe zwieńczy o godz. 12:20 spektakl słowno-muzyczny o św. Maksymilianie.

Rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel poinformował PAP, że w tym roku - z powodu pandemii - nie odbędą się masowe uroczystości na terenie Miejsca Pamięci. Covid-19 już w ub.r. pokrzyżował ich organizację. Wcześniej do byłego niemieckiego obozu Auschwitz, miejsca męczeńskiej śmierci franciszkanina, rokrocznie pielgrzymowali wierni. Przed historycznym blokiem 11, w podziemiach którego został on zgładzony, odprawiana była msza św.

Bartyzel powiedział, że przed uroczystościami w Harmężach delegacje duchowieństwa i świeckich złożą kwiaty m.in. przy Ścianie Straceń na dziedzińcu bloku 11.

Polski franciszkanin o. Maksymilian Maria Kolbe został deportowany do Auschwitz 28 maja 1941 r. Dwa miesiące później Niemcy w odwecie za ucieczkę jednego z więźniów wyznaczyli na śmierć głodową grupę Polaków. Wśród nich był Franciszek Gajowniczek. O. Kolbe dobrowolnie zgłosił się za niego. Zakonnik zmarł 14 sierpnia 1941 r. dobity zastrzykiem fenolu jako ostatni z więźniów zamkniętych w bunkrze głodowym. Franciszkanin został kanonizowany w 1982 r.

Franciszkańskie Centrum św. Maksymiliana jest ośrodkiem pamięci i modlitwy, a zarazem wotum wdzięczności za życie, dzieło i ofiarę Maksymiliana Kolbego. Podczas II wojny światowej w Harmężach istniał podobóz Harmense należący do KL Auschwitz.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. Katarzyna Pytlarz

Męczennik z Auschwitz wciąż troszczy się o ludzkie życie

„Święty Maksymilian Maria Kolbe jest jednym z najbardziej popularnych świętych. W Polsce jest około 170 parafii i około 300 kaplic noszących jego imię. (…) Pierwsze świadectwa...

Skomentuj artykuł

W sobotę 80. rocznica śmierci św. Maksymiliana. Franciszkanie uczczą swojego współbrata
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.