W tym kraju biskupi chcą zrezygnować z opłat za Msze i sakramenty

(fot. unsplash.com)
KAI / df

Katoliccy biskupi Filipin zobowiązali się do stopniowej rezygnacji z tzw. stypendiów dla księży za odprawianie przez nich Mszy św., udzielanie sakramentów i inne posługi religijne. Praktyka płacenia za nie duchownym oddala tam od Kościoła ludzi ubogich, którzy z braku wystarczających środków rezygnują np. ze ślubu kościelnego.

W wydanym 28 stycznia oświadczeniu przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Filipin (CBCP) abp Romulo Valles napisał, że zniesienie systemu stypendiów jest spójne z głoszoną przez Kościół i opartą na Piśmie Świętym miłością do ubogich. Obowiązek zapłaty za posługi religijne bowiem „odstrasza, utrudnia i powstrzymuje ubogich od przyjmowania sakramentów”. Wezwał więc swych kolegów biskupów, aby uczynili wszystko, "co w naszej mocy, aby usunąć przeszkody dla prawdziwej służby, szczególnie ubogim". Dodał, że „Bóg wzywa nas do wielkodusznej służby sobie nawzajem, a zwłaszcza naszym ubogim braciom i siostrom”.

O potrzebie odejścia od systemu stypendiów mówiono już na II Synodzie Plenarnym Kościoła na Filipinach w 1991 r. Jednak pobieranie lub rezygnacja z nich zależały dotychczas od poszczególnych diecezji, z których większość nie zdecydowała się na zniesienie tych opłat. Ale np. metropolita Lingayen-Dagupan abp Socrates Villegas, ówczesny przewodniczący CBCP, w 2015 roku zlikwidował stypendia w swojej archidiecezji, aby zachęcić ubogich wiernych do przyjmowania sakramentów. Podobnie zrobiono w stołecznej archidiecezji Manila przed przypadającą w br. 500. rocznicą początku chrześcijaństwa na Filipinach. Miejscowy ks. Roy Bellen wyraził nadzieję, że wierni zmienią paradygmat z „kupowania sakramentów od Kościoła” na „wspieranie Kościoła”.

DEON.PL POLECA

Abp Valles zapowiedział, że w diecezjach mają powstać konkretne programy jak najszybszego odchodzenia od dotychczasowego systemu. Pomocą służyć im w tym będzie specjalna komórka CBCP.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W tym kraju biskupi chcą zrezygnować z opłat za Msze i sakramenty
Komentarze (7)
AW
~ania waliszko
30 stycznia 2021, 22:46
Biskupi, aby żyć opodatkują księży, a z czego będą żyć księża? - za parę lat na Filipinach zero powołań kapłańskich.
30 stycznia 2021, 16:43
No, ciekawa inicjatywa. Zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce. Może się to skończyć dobrze, lub źle. Albo ludzie (no oczywiście bogaci, bo któż by inny) zobowiążą się do płacenia dziesięciny lub może większych jeszcze obciążeń finansowych, albo, by utrzymać instytucje kościele a prze,de wszystkim socjalne, wyciągać będzie trzeba rękę do Niemiec, USA, itp. Albo zamknąć wszystko. A do tego ta nowa idea, by zabierać bogatym, bo mają za dużo, i dzielić między biednych. Kto jednak ma oceniać czy dany, uczciwy (o bogaczach, miliarderach typu Putin, Gates nie mówię) średni przedsiębiorca ma się podzielić, bo ma za dużo lub nie? Ci biedni? No to dziękuję, wtedy powtórka z komunizmu, rzezi galicyjskiej, rewolucji francuskiej itp.
MW
~Marek Wasilenko
30 stycznia 2021, 15:46
Pewnie pojawią się komentarze o Polsce. Bywałem w różnych krajach i nigdzie się nie spotkałem, żeby trzeba było płacić za możność uczestnictwa we mszy św. Warto mieć na uwadze, że to nie to samo, co stypendium mszalne. Nie trzeba zamawiać stypendium, aby można było uczestniczyć w Eucharystii. No cóż... Biskupi zawsze są hojni z nieswojego (w Polsce też). Ale pewnie klerowi na Filipinach nie zniosą obowiązku wpłacania określonych kwot na kurię etc.
AP
~A psik
31 stycznia 2021, 09:41
A ja w Polsce spotkałem, przed wielu laty. Zaraz po mszy św. miał być koncert. Nie taki zwykły, ale taki z aparaturą ... Na ten koncert były bilety (może tylko na pokrycie kosztów), i aby wejść na mszę trzeba było mieć bilet na ten koncert.
KS
~Konrad Sznajder
31 stycznia 2021, 12:05
Współczuje tego traumatycznego przeżycia. Za czasów papieża Franciszka jest to nie do pomyślenia.
KR
~Kat Rzyn
1 lutego 2021, 20:18
w Polsce cały czas niektórzy pobierają opłaty za codzienną Mszę św. U nas każdego dnia i na każdej Mszy św- Franciszkanie w Gdańsku, w Trójcy- biorą opłaty.
HB
~Helmut Beton
30 stycznia 2021, 12:02
Rzadko zaglądam na deon, bo macie za bardzo clickbaiterskie tytuły. Trochę wstyd.