W Wadowicach zostanie pokazany wyjątkowy dokument. Ma związek z wyborem Karola Wojtyły na papieża
Na co dzień przechowywany jest w specjalnym miejscu w Watykanie. Ma niezwykłą wartość i pierwszy raz zostanie pokazany wiernym.
Uroczystości w Wadowicach odbędą się 17 października. Z okazji jubileuszu papieskie muzeum przygotowało wystawę, na której prezentowane będą wyjątkowe pamiątki związane z wydarzeniami 1978 r. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje nieznany szerzej i nigdy publicznie nie eksponowany Akt potwierdzający wybór kard. Karola Wojtyły na urząd papieża, przechowywany na co dzień w watykańskim Urzędzie Papieskich Celebracji Liturgicznych. Ten niezwykły dokument zaprezentuje ks. dr Krzysztof Marcjanowicz, ceremoniarz papieski.
Jak poinformowała Anna Czajkowska-Sałapat, główna specjalistka ds. programowych, w wadowickim muzeum będzie można też zobaczyć osobisty kalendarz z notatkami kard. Wojtyły, który miał on ze sobą w czasie konklawe. Kalendarz do tej pory udostępniany był do celów naukowych w Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Opowie o nim dyrektor Archiwum ks. prof. Jacek Urban.
Cenne dokumenty z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej, będące odzwierciedleniem nastrojów panujących w Polsce w październiku 1978 r., omówi Rafał Dyrcz, naczelnik Archiwum IPN w Krakowie.
Częścią wystawy będzie także galowy mundur Gwardii Szwajcarskiej podarowany Muzeum przez Christofa Grafa, komendanta tej formacji.
Przed budynkiem Muzeum odsłonięta i poświęcona zostanie makieta przedstawiająca dom rodzinny papieża z Wadowic oraz jego parafialny kościół. Autorem rzeźby jest Karol Badyna, profesor krakowskiej ASP. Wadowickie uroczystości uświetni chór Pueri Cantores Sancti Joseph z Krakowa.
Następnie z placu przed Bazyliką Ofiarowania NMP wyruszy procesja różańcowa do kościoła św. Piotra w Wadowicach, gdzie pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego odbędzie się Msza św. dziękczynna za wybór św. Jana Pawła II.
W skład ekspozycji stałej w domu rodzinnym papieża wchodzą pamiątki ściśle związane z wydarzeniami z października 1978 r. Można zobaczyć m.in. pierwszą papieską sutannę Jana Pawła II, w której pozdrowił wiernych zgromadzonych na Placu św. Piotra tuż po wyborze. Zwiedzający mogą przyjrzeć się także kamykowi z Przełęczy Południowej pod Mount Everestem, podarowanemu papieżowi przez Wandę Rutkiewicz. Polska himalaistka, jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie, zdobyła szczyt najwyższej góry świata 16 października 1978 r. W czasie spotkania z Janem Pawłem II usłyszała od niego: Dobry Bóg sprawił, że jednego dnia oboje zaszliśmy tak wysoko.
Skomentuj artykuł