W Zakonie Paulinów rozpoczynają się "Pawełki"

KAI / psd

Na Jasnej Górze i we wszystkich paulińskich wspólnotach na świecie rozpoczynają się dziś tradycyjne "Pawełki", czyli nowenna do św. Pawła Pierwszego Pustelnika. "Pawełki" stanowią przygotowanie do najważniejszej uroczystości dla paulinów - wspomnienia swego patriarchy i patrona Zakonu.

Paweł z Teb żył w Egipcie 113 lat, z czego ponad 90 lat spędził na pustyni. W historii Kościoła uznawany jest za pierwszego pustelnika. Znalazł licznych naśladowców, przyczyniając się do rozwoju życia eremickiego i pustelniczego. Właśnie tego świętego obrali w XIII w. na swego patrona pustelnicy wstępujący do powstającego wtedy na Węgrzech nowego zakonu. Od jego imienia wywodzi się potoczna nazwa zakonu paulinów, czyli Zakonu Braci Św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

Podczas nowenny, przez dziewięć kolejnych wieczorów, w jasnogórskiej bazylice paulini wraz z wiernymi będą się modlić do św. Pawła, śpiewając hymny o jego życiu na pustyni i prześladowaniu chrześcijan. Codziennie inny kaznodzieja nawiąże do życia i misji świętego, a także jego roli w Kościele, również w czasach współczesnych. - Dla paulinów to święty czas - przypomina o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry. - Jest to czas wewnętrznego wyciszenia, naszego spotykania się ze świętym patronem, a poprzez jego postać z duchowością całego Zakonu, naszymi korzeniami - mówi o. Matecki.

DEON.PL POLECA

Tegoroczne kazania nowennowe nawiązywać będą do obchodzonego w Kościele Roku Wiary. Wśród wyznaczonych tematów znalazły się m.in.: "Podwoje wiary są dla nas zawsze otwarte", "Przekroczyć próg wiary", "Tylko w Chrystusie - winnym krzewie wiara jest dojrzała", "Wierzyć to być człowiekiem czystego serca" czy "Samotność z Bogiem a nowa Ewangelizacja".

"Pawełki" każdego dnia rozpoczyna uroczysta procesja ubranych w białe płaszcze i piuski zakonników, którzy wyruszając z zakrystii, przechodzą przez bazylikę do kaplicy św. Pawła I Pustelnika, ufundowanej w XVII wieku przez rodzinę Denhoffów. Kaplica ozdobiona jest czterokolorową flagą paulińską. Kolor biały przypomina barwę habitu, żółty - pustynię egipską, zielony - palmę żywicielkę Świętego Pustelnika, a czarny - kruka, który przynosił codziennie chleb św. Pawłowi.

Celebrans w uroczystych szatach liturgicznych i w otoczeniu asysty oraz ministrantów okadza wystawione na ołtarzu w specjalnej monstrancji relikwie Pawła z Teb, po czym rozpoczyna się śpiew XVII-wiecznych hymnów opowiadających o prześladowaniu chrześcijan za czasów cesarza Decjusza i życiu św. Pawła. Śpiew wykonywany na przemian przez zakonników i wiernych ubogacony jest akompaniamentem organów i jasnogórskiej orkiestry dętej.

Zakończeniem każdego nabożeństwa pawełkowego jest ucałowanie przez wiernych relikwii św. Pawła Pustelnika. Pochodzący z XVII wieku relikwiarz ma kształt herbu paulińskiego: palmy z dwoma lwami po bokach i kruka z bochenkiem chleba w dziobie. Zakonnicy podchodzą do relikwiarza według zasady pierwszeństwa w powołaniu zakonnym, czyli od najstarszego do najmłodszego. Na Jasnej Górze niemal na każdym kroku napotkać można herb Zakonu, nawiązujący poprzez symbole do scen z życia św. Pawła. Widzimy na nim palmę, która dostarczała św. Pawłowi owoców i liści na szatę, kruka przynoszącego mu przez lata chleb oraz dwa lwy, z którymi żył w przyjaźni, a które po śmierci św. Pawła wygrzebały dół na jego grób.

Wyjątkową oprawę mają ostatnie "Pawełki", które gromadzą na Jasnej Górze tysiące wiernych, zwłaszcza dzieci. Paweł z Teb jest bowiem szczególnym opiekunem najmłodszych a także matek spodziewających się "pociech" i tych pragnących mieć potomstwo. W tym roku tzw. uroczystości zewnętrzne odbędą się w niedzielę, 20 stycznia. Tradycyjnie podczas nabożeństwa dzieci otrzymają indywidualne błogosławieństwo i specjalnie przygotowane "pawełkowe" upominki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W Zakonie Paulinów rozpoczynają się "Pawełki"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.