Wadowice: przebudowa muzeum Jana Pawła II

Wadowice: przebudowa muzeum Jana Pawła II
(fot. Szymak/flickr.com)
KAI / psd

Z udziałem metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza podpisany został 5 października w Wadowicach akt erekcyjny pod przebudowywane od połowy września br. Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. Wmurowano także kamień węgielny pod tę inwestycję. Od dziś także można zwiedzać replikę wnętrza mieszkania Wojtyłów – powstałą na czas modernizacji papieskiego domu rodzinnego.

Akt erekcyjny podpisali kard. Dziwisz, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Żuchowski wraz z marszałkiem województwa małopolskiego Markiem Nawarą, burmistrzem Wadowic Ewą Filipiak oraz dyrektorem papieskiego muzeum, ks. Pawłem Dankiem. Do tego aktu dołączono także podpisy wadowiczan.

„To muzeum ukaże nam osobę papieża i całe jego dziedzictwo w sposób nowoczesny i autentyczny. Bardzo się z tego cieszę. To jest także wielka promocja miasta i województwa. Ojciec Święty był człowiekiem skromnym i pewnie nigdy się nie spodziewał, że powstanie w jego rodzinnym mieście tego typu placówka” – mówił dziś metropolita krakowski podczas konferencji prasowej w Wadowicach.

Po odrestaurowaniu, w mieszkaniu Wojtyłów przywrócony zostanie wygląd z lat 20. ubiegłego wieku, oddający klimat domu rodzinnego. Zrekonstruowana zostanie także elewacja kamienicy do kształtu z przełomu XIX i XX wieku. Ekspozycja powiększy się czterokrotnie – do ponad 1 tys. metrów kw., na czterech kondygnacjach. Znajdą się w niej elementy oryginalnego wyposażenia, osobiste rzeczy Jana Pawła II oraz rękopisy.

Ekspozycja ma być swoistą opowieścią o człowieku, od jego urodzenia do śmierci – wyjaśnia Jarosław Kłaput, współautor koncepcji przebudowy.

„Koncepcja przypomina symboliczne kręgi na wodzie. Centralnym punktem jest oryginalne, skromnie mieszkanie Wojtyłów. Od niego, niczym od wrzuconego w toń wody kamienia, rozchodzą się kolejne kręgi - opowieści o etapach życia Jana Pawła II, umieszczone w różnych przestrzeniach” – wyjaśnia projektant w rozmowie z KAI, podkreślając, że zawartość myślowa wystawy będzie się równoważyć z nowoczesnym językiem wykorzystywanej tu technologii.

„Chcielibyśmy, żeby to muzeum, w jakim stopniu uczyło na być lepszymi. Ma to się odbywać za pomocą różnych form wyrazu” – dodaje Barbara Kłaput.

Zdaniem ks. Danka, nowy projekt architektoniczny i ekspozycja wystawiennicza pozwolą zwiedzającym wędrować u boku Jana Pawła II przez jego życie i nauki.

„Zwiedzający będą mogli poznać atmosferę i realia przedwojennych Wadowic, zobaczyć jak wyglądało mieszkanie Wojtyłów, ale też oddać się refleksji duchowej. Temat wędrówki wpisze się także w przekaz o Janie Pawle II skierowany do dzieci. Liczne multimedia i zaskakująco autentyczne elementy ekspozycji oddadzą żywy charakter spotkań Jana Pawła II z ludźmi. Animacje ekspozycji i interakcje ze zwiedzającymi sprawią, że muzeum będzie żyło i zapraszało do powrotów” – zapowiada kapłan.

Koszt rozbudowy papieskiego muzeum wynieść ma około 20 mln zł. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, województwo małopolskie oraz fundusze unijne. Jego realizację zaplanowano do końca 2012 roku. Na ten okres, dla zwiedzających i pielgrzymów, została przygotowywana wystawa zamienna w Domu Katolickim przy wadowickiej parafii. Elementem ekspozycji jest kopia mieszkania Wojtyłów w skali 1:1, a także scenografia przedstawienia „Antygony” na historycznej scenie, na której występował Karol Wojtyła.

Dom Jana Pawła II przy ul. Kościelnej 7 w Wadowicach od 1984 roku był udostępniany zwiedzającym jako prywatna instytucja. Budynek do 2006 roku należał do Yechiela Balamutha, spadkobiercy przedwojennego właściciela. Później kupił go biznesmen Krzysztof Krauze, który w kwietniu 2009 przekazał go kurii krakowskiej.

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach utworzono 12 kwietnia 2010 r., na mocy umowy pomiędzy archidiecezją krakowską, ministrem kultury i dziedzictwa, samorządem województwa małopolskiego i burmistrzem Wadowic. Sygnatariusze tego dokumentu zobowiązali się do realizacji projektu przebudowy Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach. 6 maja 2010 roku Muzeum zostało wpisane do rejestru instytucji kultury województwa małopolskiego i uzyskało osobowość prawną.

Zarząd województwa małopolskiego powołał na dyrektora tego muzeum ks. Pawła Danka. Kandydatura 41-letniego kapłana diecezji bielsko żywieckiej została przedstawiona przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza i uzgodniono ją z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Bogdanem Zdrojewskim oraz burmistrzem Wadowic Ewą Filipiak.

Rodzice Jana Pawła II – Karol i Emilia Wojtyłowie – wraz z 13-letnim synem Edmundem, od 1919 roku zajmowali dwa pokoje z kuchnią na pierwszym piętrze niewielkiej kamienicy sąsiadującej z wadowicką bazyliką. 18 maja 1920 roku przyszedł tu na świat Karol Wojtyła. Po śmierci matki w 1929 r. rodzina zajmowała pokój z kuchnią. Latem 1938 roku Wojtyła senior wraz z synem Karolem przeprowadzili się do Krakowa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wadowice: przebudowa muzeum Jana Pawła II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.