Walkę z głodem utrudnia brak solidarności
Trudno walczyć z głodem, gdy brakuje postawy solidarności – opinię taką wyraził Benedykt XVI w dorocznym orędziu na Światowy Dzień Wyżywienia, który przypada 15 października. Adresowane jest ono do dyrektora generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) z siedzibą w Rzymie, Jacques’a Dioufa. Tegoroczny Dzień obchodzony jest pod hasłem: „Zjednoczeni przeciwko głodowi”.
Papież podkreśla, że „kraje rozwinięte powinny mieć świadomość, iż wzrastające potrzeby świata wymagają znacznych nakładów pomocy z ich strony. Nie mogą po prostu pozostawać zamknięte na innych: taka postawa nie rozwiąże kryzysu” – wskazał Ojciec Święty.
Podkreślił zarazem, że wszyscy – pojedyncze osoby, organizacje, państwa i instytucje międzynarodowe – powinni uznać „uwolnienie się od głodu” za „jeden z najbardziej naglących priorytetów ludzkości”. Chodzi o „zapewnienie każdemu codziennego dostępu do pożywienia”.
Wymaga to m.in. przyznania należnego znaczenia rolnictwu. Za ważny krok papież uznał „niedawną decyzję wspólnoty międzynarodowej o ochronie prawa do wody”, istotną dla wyżywienia ludzkości, aktywności wiejskiej i zachowania natury.
– Aby wyeliminować głód i niedożywienie trzeba przezwyciężyć przeszkody wynikające ze szczególnych interesów państw – pisze Benedykt XVI. Powinny one ustąpić miejsca „płodnej bezinteresowności”, która ujawniałaby się we „współpracy międzynarodowej będącej wyrazem prawdziwego braterstwa”.
Skomentuj artykuł