Warszawa: 20 diakonów przyjęło święcenia kapłańskie w Świątyni Opatrzności Bożej

Warszawa: 20 diakonów przyjęło święcenia kapłańskie w Świątyni Opatrzności Bożej
foto episkopat.pl
1 miesiąc temu
KAI / pp

Po raz pierwszy w historii Archidiecezji Warszawskiej święceń kapłańskich udzielono w Świątyni Opatrzności Bożej. Z rąk kard. Kazimierza Nycza święcenia przyjęło dwudziestu diakonów. W związku z epidemią uroczystość odbyła się w największym kościele stolicy.

Liturgię koncelebrowali m.in. księża rektorzy seminariów, w których diakoni przygotowywali się do kapłaństwa: Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie oraz w Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego „Redemptoris Mater” na Młocinach.

W słowie na zakończenie Mszy św. kard. Nycz wskazał, że czas pandemii pokazał zarówno księżom jak i świeckim, że niespodziewanej pokazał i kapłanom i świeckim jak jesteśmy sobie nawzajem potrzebni. "Pokazał też, że powinniśmy od siebie wzajemnie wymagać ale też szanować się i współpracować ze sobą" - powiedział metropolita warszawski.

Podkreślał, że kapłan, który jest wzięty "z ludzi i dla ludzi" jest bezradny, kiedy ludzi nie ma, co pokazały na przykład uroczystości wielkanocne, w których mogło uczestniczyć zaledwie pięciu wiernych.

Kard. Nycz wskazywał, że księża posłani są dla wszystkich, dla całego świata i nikogo nie powinni wyróżniać i wszystkich kochać jednakowo.

Wcześniej, podczas obrzędu święceń kapłańskich kard. Nycz zachęcał: "Wszystkim głoście słowo Boże, które sami z radością przyjęliście, rozważajcie prawo Boże, wierzcie w to, co przeczytacie, nauczajcie tego, w co uwierzycie i pełnicie to, czego innych będziecie nauczać".

Zachęcił przyszłych księży, by starali się "wyniszczyć w sobie wszelkie wady i rozwijać nowe życie" oraz by nie szukali korzyści własnej ale chwały Chrystusa.

W Świątyni kandydaci do święceń zajęli miejsca w trzech pierwszych rzędach, zachowując przy tym odległości wymagane ze względów epidemicznych. Zwykle te miejsca zajmują wierni świeccy, tym razem będzie to wymowny znak tego, że „kapłani są z ludu wzięci i dla ludu ustanowieni” – mówi ks. Mateusz Kielarski. „Z ludu i dla ludu” to też dewiza posługi biskupiej metropolity warszawskiego.

Ze względu na epidemię koronawirusa i związane z tym obostrzenia sanitarne diakonom w tym ważnym dniu będzie towarzyszyła głównie rodzina. Obecnie w Świątyni Opatrzności Bożej w liturgii może uczestniczyć ponad 400 osób.

Liturgię transmitowano w internecie na kanale You Tube Archidiecezji Warszawskiej.

Po Eucharystii neoprezbiterzy zostali posłani na pierwsze parafie Archidiecezji Warszawskiej. Dekrety wikariuszowskie wręczył im kard. Nycz.

Najmłodszy z wyświęconych dziś diakonów ma 24 lata, najstarszy - 38. Niektórzy z nich przed wstąpieniem do seminarium ukończyli studia wyższe na różnych kierunkach. 30-letni Tomasz Deputat ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim. 38-letni Łukasz Gałązka ukończył studia z zakresu matematyki stosowanej na Politechnice Warszawskiej, a następnie przed 9 lat pracował w bankowości. Z kolei Jan Kopeć, dziś 31-latek przed wstąpieniem do seminarium pracował jako cukiernik, zaś jego rówieśnik, Łukasz Pietraszek studiował filozofię na UKSW oraz prowadził własną działalność gospodarczą w branży motoryzacyjnej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
59,93 zł
99,90 zł

Słowo rozpala wiarę, z wiary rodzi się nadzieja

Książki abp Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z niezwykłą mocą i wiarą. Autor, jak mało kto przekazuje Słowo, które nie jest przysłonięte efektowną retoryką, ale żywym doświadczeniem...

Skomentuj artykuł

Warszawa: 20 diakonów przyjęło święcenia kapłańskie w Świątyni Opatrzności Bożej
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Warszawa: 20 diakonów przyjęło święcenia kapłańskie w Świątyni Opatrzności Bożej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.