Warszawa: 6 mln zł. dla Centrum Opatrzności

Centrum Opatrzności Bożej (fot. centrumopatrznosci.pl)
KAI / mh

6 milionów złotych dotacji na ekspozycję główną Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego otrzymała archidiecezja warszawska od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W Warszawie-Wilanowie powstaje Centrum Opatrzności a w jego ramach Świątynia-wotum wraz z muzeum upamiętniającym dwóch wielkich Polaków.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotację archidiecezji warszawskiej, która wnioskowała o nią w ramach priorytetu: Rozwój infrastruktury kultury - Infrastruktura kultury. Jak wyjaśnia MKiDN celem tego priorytetu jest stworzenie optymalnych warunków dla prowadzenia działalności kulturalnej, poprzez modernizację i rozbudowę infrastruktury instytucji kultury, a także innych podmiotów działających w tym obszarze.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz wielokrotnie powtarzał, że Muzeum poświęcone dwóm wielkim Polakom "jesteśmy winni historii - Kościoła, Polski i Europy". "Jest nadzieja, że zrobimy coś niezwykle ważnego i potrzebnego dla młodego pokolenia Polaków i tych, które będą szły po nas" - podkreślał.

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego ma być wotum wdzięczności Polaków za dwóch wybitnych synów narodu i ludzi Kościoła. Wystawa główna będzie się mieścić na wysokości ok. 26 metrów, w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej, ponad jej nawą główną. Interaktywne Muzeum ma pełnić rolę dokumentacyjną, naukową i edukacyjną.

DEON.PL POLECA

Muzeum będzie mieć charakter narracyjny. Do "opowiedzenia" postaci Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego zostaną wykorzystane zarówno tradycyjne eksponaty, jak i materiały multimedialne: fragmenty audio i video, przestrzenie graficzne i kolorystyczne oraz płaszczyzny interaktywne, oddziałujące nie tylko na węch, ale i na gest odbiorcy.

Każda z dwóch postaci - Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego - będzie dominować w poszczególnych częściach scenografii muzealnej. Nad projektem scenografii pracują autorzy wnętrz Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach.

Ekspozycja muzeum będzie się składać z 10 tematycznych stref, na przemian rozświetlonych i mrocznych, nawiązujących do zmiennych losów głównych bohaterów. W części poświęconej Prymasowi Tysiąclecia zaprezentowana zostanie m.in. historia jego internowania w latach 1953-1956, okres prowadzenia Wielkiej Nowenny przed jubileuszem tysiąclecia Chrztu Polski oraz lata narodzin opozycji demokratycznej przed stanem wojennym.

Przyjaźni i współpracy między kard. Wyszyńskim a Janem Pawłem II krótko po jego wyborze na Stolicę Piotrową będzie poświęcona bogato zilustrowana i udźwiękowiona sekcja na temat pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski w 1979 r. Wreszcie osobna przestrzeń przeznaczona zostanie na wydarzenia z maja 1981 r. - zamach na papieża i śmierć Prymasa Wyszyńskiego. - Zaprezentujemy m.in. ostatnią, wzruszającą rozmowę telefoniczną między nimi, gdy obaj leżą przykuci do łóżek -zapowiada dyrektor muzeum Paweł Skibiński.

Obok głównej przestrzeni wystawienniczej znajdzie się sala multimedialna, konferencyjna, specjalna przestrzeń dziecięca oraz sklepik z pamiątkami i zaplecze techniczne wystawy. Widz rozpocznie i zakończy swą wędrówkę przez ekspozycję we foyer muzeum, symbolicznie przemierzając skupioną wokół Kościoła drogę życia Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia.

Cała ekspozycja muzealna zajmie około 2 tys. metrów kw. W linii prostej widz będzie miał do przejścia ok. 250 metrów. Przestrzeń wystawiennicza znajdować się będzie na wysokości 26 m nad powierzchnią ziemi, w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej. Forma architektoniczna ekspozycji nawiązuje do obrączki - symbolu zaślubin, wierności i zawierzenia Chrystusowi i Jego Kościołowi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Warszawa: 6 mln zł. dla Centrum Opatrzności
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.