Warszawa: Chrześcijanie i Żydzi będą świętować razem Chanukę

Warszawa: Chrześcijanie i Żydzi będą świętować razem Chanukę
(fot. Robert Zunikoff / Unsplash)
KAI / kk

W warszawskiej synagodze Ec Chaim 4 grudnia - a trzeciego dnia żydowskiego święta Chanuki - organizowane jest "Bliskie Spotkanie wokół Psalmów". Przewidziano wspólną modlitwę, śpiew oraz biblijne komentarze s. dr Judyty Pudełko PDDM i Konstantego Geberta, który zaprezentuje żydowską perspektywę. Spotkaniu organizowanemu przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów towarzyszyć będzie wystawa wycinanek Moniki Krajewskiej z komentarzem autorki.

 

- To spotkanie chanukowe organizowane jest w ramach nowej serii Bliskich Spotkań Chrześcijan i Żydów. Chcemy spotykać się - jako Żydzi i chrześcijanie - wokół Psalmów, czyli tej modlitwy, która najgłębiej nas łączy, bo bez żadnego wahania możemy odmawiać ją wspólnie. Te same słowa są przecież częścią duchowej tradycji i żydowskiej, i chrześcijańskiej. Dzięki prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu zapalanie świeczek chanukowych stało się także istotnym elementem polskiego życia publicznego. Śp. prezydent Kaczyński wprowadził ten zwyczaj i co roku spotykał się w Pałacu Prezydenckim z polską społecznością żydowską, zapalając świeczkę chanukową w oknach Pałacu - tłumaczy Zbigniew Nosowski, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

Wspólna modlitwa praktykowana jest w Polskiej Radzie Chrześcijan i Żydów: "Od wielu lat spotkania Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów rozpoczynają się od lektury Psalmów po hebrajsku i po polsku, po czym następują osobiste refleksje uczestników. Wspólna modlitwa Psalmami łączy nas na poziomie najgłębszym, duchowym. Pozwala dostrzec bogactwo duchowe drugiej tradycji religijnej, a zarazem umocnić się w swojej tożsamości. Tego typu spotkań bardzo nam potrzeba w trudnych dzisiejszych czasach, gdy tak łatwo stać się zgnębionym na duchu" - wskazuje red. Nosowski.

- Jak wiadomo, zasadniczo chrześcijanie mogą uczestniczyć w każdej modlitwie żydowskiej - natomiast nie działa to całkowicie w drugą stronę. Zrozumiałą trudność dla Żydów stwarzają modlitwy trynitarne i chrystocentryczne. Krótko mówiąc, chrześcijanie i Żydzi zawsze modlimy się do jednego (tego samego!) Boga, tylko żydowskie rozumienie Boga nie może się odnaleźć w chrześcijańskim rozumieniu Trójcy Świętej. Jest jednak całe mnóstwo modlitw wspólnych, poczynając od Psalmów - wyjaśnia naczelny "Więzi".

Aby wziąć udział w spotkaniu, należy zarejestrować się, pisząc na adres: prchiz@prchiz.pl.

S. dr Judyta Pudełko PDDM - należy do Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza. Biblistka, studiowała w Warszawie i w Jerozolimie. Wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. Autorka m.in. książki "Wierny przyjaciel lekarstwem życia (Syr 6,16). Koncepcja przyjaźni w Księdze Syracydesa". Zaangażowana w duszpasterstwo biblijne. Członkini zwyczajna Stowarzyszenia Biblistów Polskich i przewodniczka pielgrzymek po Ziemi Świętej.

Konstanty Gebert - twórca i pierwszy redaktor naczelny żydowskiego miesięcznika "Midrasz". Z wykształcenia psycholog. Wybitny publicysta w dziedzinie polityki międzynarodowej, znany też pod podziemnym jeszcze pseudonimem Dawid Warszawski. Autor książek z różnych dziedzin, m.in. "54 komentarze do Tory", "Polski alef-bet. Żydzi w Polsce i ich odrodzony świat", "Miejsce pod słońcem. Wojny Izraela", "Obrona poczty sarajewskiej", "Dziesięć dni Europy".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Warszawa: Chrześcijanie i Żydzi będą świętować razem Chanukę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.