Warszawa: dziś rozpoczyna się Dziedziniec Dialogu

Warszawa: dziś rozpoczyna się Dziedziniec Dialogu
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
KAI / kk

Dziś w Warszawie rozpoczyna się trzecia edycja Dziedzińca Dialogu. Ludzie kultury, nauki, liderzy opinii i dziennikarze debatować będą o nauce, kulturze, społeczeństwie, Kościele i mediach. "Dialog stał się dziś w Polsce jeszcze bardziej potrzebny i aktualny" - podkreślił w poniedziałek na konferencji prasowej kard. Kazimierz Nycz. Przesłanie do uczestników wydarzenia przesłał papież senior Benedykt XVI, pomysłodawca debat ludzi wierzących z niewierzącymi.

Dziedziniec Dialogu organizuje Archidiecezja Warszawska i stołeczne Centrum Myśli Jana Pawła II. Celem Dziedzińca jest stworzenie przestrzeni spotkania ludzi o odmiennych światopoglądach oraz reprezentujących różne wyznania czy religie.

DEON.PL POLECA




Kard. Kazimierz Nycz podkreślił dziś, że "dialog stał się dziś w Polsce jeszcze bardziej potrzebny i aktualny". Także dlatego, jak wyjaśnił w programie tegorocznego Dziedzińca znalazła się debata wewnątrzkościelna. Kardynał dodał, że odpowiedź będzie być może zróżnicowana i nie ujednolicona ale będzie odpowiedzią Kościoła. "Chcemy pokazać, że można rozmawiać i trzeba zmawiać, że możliwy jest dialog prowadzony z szacunkiem" - powiedział metropolita warszawski.

Hanna Gronkiewicz-Waltz wskazywała, że przez wieki miasto to zamieszkiwały różnorodne społeczności a dialog odgrywał tu znaczącą rolę. "Dialog jest bardzo potrzebny dziś, w roku w 2017. Dzisiejszy czas potrzebuje dialogu jak kania dżdżu"- mówiła prezydent stolicy. Podkreśliła, że Dziedziniec Dialogu jest budową relacji pomiędzy osobami, które być może inaczej by się nie spotkały.

Prezydent Warszawy przypomniała, że niestrudzonym propagatorem dialogu był święty Jan Paweł II, który zachęcał do stawiania pytań a jednocześnie pokornego słuchania innych i akceptacji wolności wypowiedzi.

Ks. Dariusz Kowalczyk SJ: Kościół nie jest klubem dyskusyjnym [DZIEDZINIEC DIALOGU] >>

Michał Sęk, nowy dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II zachęcał, żeby otworzyć się na słuchanie innych argumentując że własna opinia niczego nie straci poprzez wypowiadanie jej z zachowaniem otwartości na inne poglądy.

Słowo powitalne z okazji tegorocznej edycji Dziedzińca Dialogu przesłał papież senior Benedykt XVI, który był pomysłodawcą organizowania takich spotkań w różnych krajach. "Cieszę się niezmiernie, że ta idea została została podjęta ze szczególną intensywnością w Polsce - w społeczeństwie, które jest silniej kształtowane przez wiarę niż inne części świata zachodniego, chociaż i tu można odczuć, jaki wpływ na nasze człowieczeństwo wywiera nowoczesność - napisał Benedykt XVI. - Wasze spotkanie w tych dniach będzie wydarzeniem, którego znaczenie sięgnie daleko poza Polskę" - dodał papież senior.

W debatach warszawskiego Dziedzińca Dialogu biorą udział artyści, intelektualiści, naukowcy i duchowni. Spotkania odbywają się w prestiżowych miejscach, stanowiących ważne ośrodki nauki, kultury i życia publicznego stolicy Polski.

W tym roku spotkania eksperckie zorganizowane będą w Centrum Nauki Kopernik, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, Auli Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, Domu Arcybiskupów Warszawskich oraz w Sali Kolumnowej Sejmu RP.

Prelegenci podejmą tematy stanowiące oś sporu między wiarą i niewiarą w przestrzeni nauki, kultury i wizji społeczeństwa. Oprócz tego na program Dziedzińca złożą się liczne wydarzenia towarzyszące.

Debata naukowa toczyć się będzie wokół pasjonującego tematu: "Człowiek 2.0. Droga jednokierunkowa?", a będzie w niej mowa o duchowości o dobie nowych technologii. Uczestnicy spotkania zastanowią się, czy technologia nie stała się nową religią oraz jakie istnieją etyczne granice nauki.

Prelegentami będą: prof. Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Koźmińskiego, członek Rady Powierniczej Wikimedia ks. prof. Józef Kloch z UKSW, b. Rzecznik Episkopatu, prof. Kazimierz Krzysztofek, profesor socjologii w Uniwersytecie SWPS w Warszawie i Katarzyna Szymielewicz, prawniczka specjalizująca się w problematyce praw człowieka i nowych technologii, a rozmowę poprowadzi Edwin Bendyk. Spotkanie odbędzie się 16 października o godz. 17.00 w Centrum Nauki Kopernik. Gościem specjalnym będzie biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski.

Debata kulturalna skupi się na temacie: "Gdzie jesteś, piękno? Między gustem, ekspresją i transcendencją". Mowa w niej będzie m.in. o granicach ekspresji artystycznej oraz o tym jakie dziś są źródła piękna i jaka jest rola Kościoła w jego odnajdywaniu.

Podczas debaty rozmawiać będą Jan Kidawa-Błoński, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, prof. Jacek Kopciński, historyk literatury, krytyk teatralny, redaktor naczelny miesięcznika "Teatr", dr Małgorzata Ludwisiak, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej i prof. Paweł Susid, artysta malarz, a rozmowę poprowadzi Jakub Moroz. Spotkanie odbędzie się 17 października o godz. 17.00 w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. W wydarzeniu udział weźmie bp Michał Janocha, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

Debata o społeczeństwie weźmie za przedmiot temat: "Wiara a kryzys demokracji liberalnej". Będzie w niej mowa o miejscu religii w społeczeństwie pluralistycznym, o fundamentalnych wartościach jakie winny być obecne w państwie liberalnym oraz o granicach wpływu polityki na Kościół i Kościoła na politykę.

W roli prelegentów wystąpią: Leszek Jażdżewski, inicjator i redaktor naczelny "LIBERTÉ!", dr Paweł Kowal, historyk w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego i dr Krzysztof Mazur, prezes Klubu Jagiellońskiego, a rozmowę poprowadzi Michał Szułdrzyński. Debata ta odbędzie się z udziałem kard. Kazimierza Nycza w Auli Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, 18 października o godz. 17.00.

Z kolei debata specjalna pt. "Głos(y) Kościoła" dotyczyć będzie nie zawsze łatwego dialogu wewnątrz Kościoła. W roli prelegentów wystąpią przedstawiciele różnych nurtów obecnych w Kościele w Polsce: ks. prof. Paweł Bortkiewicz, z Wydziału Teologicznego UAM, publicysta "Naszego Dziennika", ks. prof. Jan Andrzej Kłoczowski, dominikanin, filozof, duszpasterz akademicki, ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ, Uniwersytet Gregoriański w Rzymie i ks. prof. Alfred Wierzbicki, teolog, etyk z KUL. Rozmowę poprowadzą Małgorzata Bartas-Witan i Krzysztof Skórzyński. Spotkanie odbędzie się 19 października o godz. 12.00 w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

W programie Dziedzińca Dialogu znalazło się wiele wydarzeń towarzyszących. Interesująco zapowiada się spotkanie pt. "Prawda w mediach" organizowane 20 października w Sali Kolumnowej polskiego parlamentu. W spotkaniu organizowanym przez redakcję "Rzeczpospolitej" udział wezmą redaktorzy naczelni czołowych polskich mediów.

"Rzeczpospolita" jest również organizatorem tzw. debaty oksfordzkiej "Czy w Polsce powinno obowiązywać prawo ograniczające udział kapitału zagranicznego w mediach?", w której dyskutować ze sobą będą studenci Szkoły Głównej Handlowej i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Debata odbędzie się 25 października w Auli Szkoły Głównej Handlowej.

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w ramach Dziedzińca Dialogu zaprasza 17 października na wykłady otwarte prof. Silvano Petrosino i ks. prof. Witolda Kaweckiego podejmujące zagadnienia prawdy i piękna w kulturze i życiu społecznym.

Rozpoczynającym się 16 października wydarzeniom towarzyszyć będzie kampania społeczna "Szanuję. Słucham" realizowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II. ej celem jest uwrażliwienie społeczeństwa na potrzebę dialogu, a wynika z inspiracji słowami papieża zachęcającymi do szacunku dla odmienności i gotowości do dialogu.

Z kolei w piątek ruszyła kampania internetowa "Jezus nie hejtował" organizowana przez międzynarodowy portal Aleteia.pl. Na stronach pod tym adresem oraz w mediach społecznościowych ukażą się artykuły, wywiady, grafiki i filmy przedstawiające chrześcijańskie sposoby reagowania na nienawiść i złośliwość - zarówno w internecie, jak i życiu codziennym. Kampania potrwa do 19 października.

Dziedziniec Dialogu to polska edycja zainaugurowanego w 2011 r. przez Benedykta XVI, a organizowanego przez Papieską Radę ds. Kultury wraz z rożnymi Kościołami lokalnymi Dziedzińca Pogan. Gościł on już w takich miastach jak Paryż, Barcelona, Sztokholm, Bukareszt czy Asyż. Jest to współczesny areopag spotkania z "poganami", na wzór dawnego dziedzińca świątyni jerozolimskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Warszawa: dziś rozpoczyna się Dziedziniec Dialogu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.