Warszawa: o gender z różnych perspektyw

(fot. shutterstock.com)
KAI / ptt

Istnieje sekta gender - uważa prof. Zbigniew Lew Starowicz, z kolei ks. prof. Maciej Olczyk zwraca uwagę, że słowo gender wywołuje w Polsce wiele napięć i polemik.

W siedzibie Episkopatu Polski odbyło się spotkanie wokół książki "Gender, spojrzenie z różnych perspektyw". Rok temu, także w Episkopacie, miała miejsce konferencja na ten temat, a przedstawiona dziś publikacja jest pokłosiem tej sesji.

- Słowo gender wywołuje w Polsce wiele napięć i polemik. Niestety pojawiają się pewne skróty i uproszczenia - przyznał ks. prof. Maciej Olczyk, adiunkt Zakładu Teologii Moralnej i Duchowości z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zdaniem ks. Olczyka doprowadziło to do krzywdzącego podziału na zwolenników i przeciwników gender. W myśl tego podziału zwolennicy to świat naukowy, przeciwnicy zaś to głównie katolicy, ciemnogród, ludzie niewykształceni. Jak dodał ks. prof. Olczyk, kontrowersje budzi nie tyle naukowe zajmowanie się ideologią gender, co próby zastosowania jej w życiu społecznym.

DEON.PL POLECA

Prof. Zbigniew Lew Starowicz nazwał zwolenników gender sektą. - To jest bardzo walczące środowisko, przejawiające wrogość wobec tradycyjnego modelu związku, mające dużą dozę nietolerancji wobec tych, którzy są przywiązani do tradycyjnych wartości - powiedział. Znany seksuolog i psychiatra podkreślił, że naukowo udowodniono fundamentalne różnice między mózgiem kobiety i mężczyzny, z czego - jak zaznaczył - wynikają naturalne konsekwencje. Zwolennicy gender uważają natomiast, że różnice między mózgami kobiet i mężczyzn prawie nie istnieją, ważne są przede wszystkim uwarunkowania kulturowe

W swojej praktyce lekarskiej odnotował nowe powody, dla których ludzie decydują się na operację zmiany płci. - Do tej pory ten problem dotyczył osób zwanych transseksualnymi. Teraz jest to tylko jednym z elementów zespołu nieaprobaty płci. Nową tendencją jest płeć na żądanie - ktoś nagle ma ochotę mieć inną płeć i zdarza się, że kilkakrotnie zmienia zdanie - raz chce być mężczyzną, raz kobietą.

Prof. Starowicz zauważył, że coraz częściej wojna ideologiczna toczy się w związkach. - Coraz więcej par jest ze sobą skłóconych z powodu rozumienia płci. To prowadzi do tego, że w związkach spada pożądanie, trwają one krócej, widzimy, że powstała walka ideologiczna, która ma wpływ na relacje.

Mówimy jak jest czy jak byśmy chcieli żeby było? To zdaniem ks. prof. Olczyka jedna z głównych linii perspektywy gender, która jest sprzeczna z antropologią chrześcijańską. Ta bowiem stara się opisywać naturę człowieka, podczas gdy gender tę naturę próbuje stwarzać na nowo.

Z kolei dr Włodzimierz Wieczorek ze Szkoły Wyższej Przymierza Rodzin w Warszawie, odpowiadając na pytanie jakie stanowisko wobec gender powinny przyjąć środowiska chrześcijańskie, zwrócił uwagę na trzy aspekty. Po pierwsze, zdaniem dr. Wieczorka, należy zachować zdrowy sceptycyzm, poza tym nie należy traktować wszystkiego, co dotyczy kwestii płci, jako z automatu wrogiego chrześcijaństwu. Należy też, zdaniem dr. Wieczorka, zachować azyl nadprzyrodzoności i postawę profetyczną, czyli uznanie, że człowiek ani w naturze, ani w kulturze do końca się nie spełni, potrzebuje czegoś więcej, azylu świętości czy nadprzyrodzoności.

Na zakończenie uczestnicy spotkania zaapelowali do środowisk naukowych o większą aktywność i przeciwstawienie się zagrożeniom jakie niesie za sobą ideologia gender. Zdaniem dziennikarki KAI, Aliny Petrowej-Wasilewicz, mówiąc o gender programowo ignoruje się fakty i badania naukowe, ważne są pomysły twórców rozmaitych teorii płci, do których rzeczywistość musi się dostosować. Niepokoi też narzucanie tych poglądów na naukowców, co coraz bardziej przypomina dyktat marksizmu leninizmu na uczelniach z czasach PRL.

Jak zauważył prof. Lew Starowicz, Kościoły powinny powołac zespół ekspertów od teorii płci, bo chrześcijański punkt widzenia przedstawiają dzisiaj "mało ciekawi posłowie, ośmieszając go w ten sposób". Ks. prof. Olczyk zgodził się co do tego, że niezbędny jest zespół ekspertów, którzy będą diagnozować zagrożenia i spokojnie je analizować, przedstawiając rzeczowe argumenty. - W przestrzeni medialnej muszą się pojawiać także głosy przeciwne gender - podkreślił.

Książka zawiera artykuły ekspertów wybranych dyscyplin naukowych. Wśród autorów znaleźli się prof. Małgorzata Fuszara, prof. Alina Midro, prof. Aleksander Stępkowski, Bogna Białecka, prof. Zbigniew Lew Starowicz, ks. prof. Ireneusz Mroczkowski, ks. Leszek Woroniecki, Alina Petrowa-Wasilewicz, s. Małgorzata Chmielewska oraz dr Włodzimierz Wieczorek.

Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa Szkoły Wyższej Przymierza Rodzin w Warszawie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Warszawa: o gender z różnych perspektyw
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.