Warszawa: przygotowania do beatyfikacji

KAI / psd

Ministrowie spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller, obrony narodowej Bogdan Klich, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz przedstawiciele wielu służb i instytucji uczestniczyli wczoraj wieczorem w spotkaniu w Domu Arcybiskupów Warszawskich, podczas którego zainaugurowano bezpośrednie przygotowania uroczystości beatyfikacyjnych ks. Jerzego Popiełuszki.

Organizator spotkania abp Kazimierz Nycz zaprezentował zgromadzonym dwudniowy program obchodów tych uroczystości, która zbiegnie się z trzecimi już obchodami Dnia Dziękczynienia.

Uroczystości rozpoczną się w sobotę 5 czerwca tradycyjnym spotkaniem mieszkańców stolicy u stóp wznoszonego Centrum Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich. W godzinach popołudniowych odbędzie się tam koncert, transmitowany przez TVP 1, któremu towarzyszyć będzie prezentacja postaci Błogosławionego i epoki "Solidarności". Na uroczystość tę w szczególności zaproszona jest młodzież. W godzinach wieczornych nastąpi modlitewne czuwanie młodych.

Msza beatyfikacyjna ks. Jerzego rozpocznie się w niedzielę 6 czerwca o godz. 11 na Placu Piłsudskiego, pod przewodnictwem legata papieskiego, abp Angelo Amato, prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Podczas tej uroczystości przewidywanych jest co najmniej 200 – 300 tys. wiernych. Oprócz Warszawiaków spodziewać się można pielgrzymów z poszczególnych parafii, delegacji ruchów katolickich i związków zawodowych, w szczególności NSZZ „Solidarność”, z którym ks. Jerzy był bezpośrednio związany.

Pierwszym publicznym aktem kultu ks. Jerzego będzie procesja z pl. Piłsudskiego do świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, gdzie złożone zostaną relikwie ks. Popiełuszki. Procesja rozpocznie się bezpośrednio po mszy i w ciągu kilku godzin dotrze do świątyni.

Spodziewać się można, że 6 czerwca po południu tysiące ludzi zechce odwiedzić żoliborskie sanktuarium św. Stanisława, gdzie znajduje się grób Męczennika.

Wszystkie elementy - jakie złożą się na uroczystości beatyfikacyjne - stanowią duże wyzwanie dla organizatorów i służb porządkowych – podkreślali uczestnicy spotkania. Wymagają one odpowiedniego zabezpieczenia, tak jednak przeprowadzonego, aby miasto nie zostało sparaliżowane.

Abp Nycz podkreślił, że pragnie, aby ołtarz na Placu Piłsudskiego był maksymalnie surowy i prosty. Jego budową zajmie się centrum Myśli Jana Pawła II wraz z władzami miasta. Miasto zajmie się też organizacją nagłośnienia placu i sąsiadujących ulic. Oprawę muzyczną zapewnią połączone chóry wraz z orkiestrą reprezentacyjną Wojska Polskiego. Obsługi prasowa zapewni Katolicka Agencja Informacyjna. Natomiast za organizację wydarzeń na Polach Wilanowskich odpowiada zarząd Centrum Opatrzności Bożej.

W ramach specjalnego komitetu, który koordynować będzie całość przygotowań do czerwcowych uroczystości działać będą wyspecjalizowane komisje m.in. organizacyjna, teologiczna, liturgiczna, muzyczna, itp.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Warszawa: przygotowania do beatyfikacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.