Warszawa: rusza procesja z relikwiami św. Maksymiliana Kolbego

Warszawa: rusza procesja z relikwiami św. Maksymiliana Kolbego
(fot. Wikimedia Commons / Domena publiczna)
5 lat temu
PAP / MC

Pocesja z relikwiami św. Maksymiliana Kolbego wyruszyła w niedzielę rano z pl. Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Prowadzi ją biskup Michał Janocha. W niedzielę obchodzone jest Święto Dziękczynienia.

"Wyruszmy z procesją ulicami Warszawy, ku Bożej opatrzności" - powiedział bp Janocha, który przywitał uczestników procesji.
"Będziemy przemierzać drogi, którymi chodzimy do domu, do pracy, do szkoły, a te wszystkie drogi prowadzą do Bożej opatrzności" - dodał.
"Niech nasza procesja do Bożej opatrzności będzie dziękczynieniem za całe nasze życie, za wolność naszej ojczyzny, za wszystko, co chcemy wypowiedzieć i czego nie możemy wypowiedzieć" - powiedział biskup.
W procesji idą dwie orkiestry strażacka i góralska, a także m.in. poczty sztandarowe, wojsko, harcerze, górnicy, duchowni, przedstawiciele organizacji katolickich i parafii warszawskich.
Przy kościele św. Antoniego Mari Zaccarii, nastąpi uroczyste przekazanie relikwii św. Maksymiliana Kolbego. Ostatni odcinek do Świątyni Opatrzności Bożej uczestnicy procesji przejdą w asyście przedstawicieli różnych grup i stanów, w tym: przedstawicieli wojska, harcerzy, Episkopatu Polski, duchownych z całego kraju, prezydentów miast papieskich oraz darczyńców, którzy przybyli z różnych części Polski.
O godz. 12.00 na terenie Świątyni Opatrzności Bożej rozpocznie się msza św. dziękczynna, której przewodniczyć będzie prymas Grecji i arcybiskup Aten Sevastianos Rossolatos; on także wygłosi homilię.
We mszy uczestniczyć mają m.in. przedstawiciele władz państwowych z premier Beatą Szydło, władz samorządowych, Episkopatu Polski.
W Święto Dziękczynienia w parafiach na terenie całej Polski zostanie przeprowadzona zbiórka pieniędzy na budowę Świątyni Opatrzności Bożej.
Święto Dziękczynienia, obchodzone w pierwszą niedzielę czerwca, zostało ustanowione w 2008 r. z inicjatywy metropolity warszawskiego kard. Nycza. Idea Święta Dziękczynienia związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego, jaką była budowa Świątyni Opatrzności Bożej. O budowie Świątyni jako narodowego wotum wdzięczności, przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował Sejm uchwałą z 5 maja 1791 roku. Inicjatywę budowy Świątyni podjął na nowo w 2002 roku prymas Polski kard. Józef Glemp. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Warszawa: rusza procesja z relikwiami św. Maksymiliana Kolbego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.