Warszawa: wyjątkowa Wigilia z ubogimi

Warszawa: wyjątkowa Wigilia z ubogimi
(fot. Adam Rostkowski / Wspólnota Sant'Egidio)
Wspólnota Sant’Egidio

Już po raz siódmy Wspólnota Sant’Egidio organizuje w Warszawie Wigilię z Ubogimi. 23 grudnia w podziemiach parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie razem z członkami wspólnoty zasiądą przy stołach bezdomni i najubożsi.

Jak co roku będą na nich czekać miejsca oznakowane imieniem i nazwiskiem oraz prezenty dobrane według potrzeb. - Takie osobiste podejście jest możliwe dzięki temu, że z wieloma z tych osób dobrze się znamy - mówi Magdalena Wolnik odpowiedzialna za warszawską Wspólnotę Sant’Egidio. - Każdego tygodnia przygotowujemy "kolację na ulicy" dla grupy około 100 bezdomnych i odwiedzamy ich na peryferiach naszego miasta.

Rokrocznie w Wigilii dla Ubogich bierze udział kard. Kazimierz Nycz, podkreślając w swoim słowie bliskość ubogich i Chrystusa. Jak powiedział na jednym z tych spotkań: "Każdy człowiek, któremu los sprawił, że stał się bezdomny, trzeba przypominać, że ma orędownika - tego, który sam w momencie przychodzenia na świat był bezdomny".

W zeszłym roku na Wigilii dla Ubogich przyjęto 350 gości, a w przygotowania włączyło się 450 młodych ludzi.

Te liczby rosną z roku na rok, wydarzenie jest więc poważnym wyzwaniem organizacyjnym. Zadbać trzeba o dekoracje, potrawy (na czele z karpiem, barszczem i pierogami), prezenty, chór oraz zespół kucharzy i kelnerów. Osoby chętne do włączenia się w te prace mogą zdobyć niezbędne informacje na stronie: www.santegidio.pl.

Tegoroczna Wigilia z Ubogimi odbywa się pod hasłem "Zrób (k)rok miłosierdzia". Wydarzenie nawiązuje w ten sposób do Roku Miłosierdzia zainaugurowanego przez papieża Franciszka 8 grudnia br. oraz do jego słów z bulli "Misericordiae vultus": "Otwórzmy nasze oczy, aby dostrzec biedę świata, rany tak wielu braci i sióstr pozbawionych godności. Poczujmy się sprowokowani, słysząc ich wołanie o pomoc. Nasze ręce niech ścisną ich ręce, przyciągnijmy ich do siebie, aby poczuli ciepło naszej obecności, przyjaźni i braterstwa".

Wspólnota Sant’Egidio jest ruchem świeckich założonym w 1968 r. w Rzymie przez Andreę Ricardiego. Obecnie skupia ok. 60 000 osób w 73 krajach. Świąteczne obiady dla ubogich są przez nią organizowane na całym świecie. W Warszawie wspólnota funkcjonuje od 2008 r. i liczy ok. 50 osób. Poza pomocą bezdomnym angażuje się m.in. we wspieranie osób starszych i chorych, przeciwdziałanie przemocy i ksenofobii, działania na rzecz pokoju i międzyreligijnego pojednania.

Więcej informacji

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Warszawa: wyjątkowa Wigilia z ubogimi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.