Watykan: certyfikaty szczepień także dla pracowników i mieszkańców Stolicy Apostolskiej

Watykan: certyfikaty szczepień także dla pracowników i mieszkańców Stolicy Apostolskiej
fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI
KAI / ml

Mieszkańcy i pracownicy Watykanu, zaszczepieni przez służby medyczne Stolicy Apostolskiej szczepionką przeciw COVID-19, otrzymali tzw. "green passy", takie same, jakie obowiązują na terenie Unii Europejskiej. Jak donosi francuska agencja I-Media, zaświadczenie z kodem QR otrzymał także Ojciec Święty.

Od 6 sierpnia na terenie Włoch obowiązuje nakaz okazania tzw. "green passa" przed wejściem do placówek kulturalnych, gastronomicznych i sportowych. Rozporządzenie to obowiązuje także Muzea i Ogrody Watykańskie, nie dotyczy natomiast wstępu do miejsc kultu - a więc do Bazyliki św. Piotra i pozostałych bazylik większych. Od kilku dni w gronie państw, które emitują "green passy" dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 znajduje się też Watykan, którego mieszkańcy i pracownicy od pierwszych miesięcy tego roku mieli możliwość zaszczepienia się szczepionką firmy Pfizer/BioNTech, aby móc bezpiecznie kontynuować wykonywaną pracę i niezbędne podróże.

Jak informuje francuska agencja I-Media, w gronie watykańskich posiadaczy "green passa" jest także papież Franciszek, który - jak podaje "jest z tego powodu dumny, nie uważa tego za ograniczenie wolności, ale za znak odpowiedzialności i postawy obywatelskiej". Choć I-Media podkreśla, że informacja nie została jeszcze potwierdzona przez Stolicę Apostolską, nie wydaje się, żeby takie potwierdzenie miało zostać opublikowane. Kampania szczepień i wydawanie stosownych certyfikatów jest oficjalną procedurą Stolicy Apostolskiej, zgodną z przyjętymi światowymi i europejskimi normami zwalaczania pandemii COVID-19.

Stolica Apostolska po miesiącach ograniczeń przywraca kolejne aktywności z udziałem zewnętrznych gości, a także podróże - w tym podróże papieskie. Od września powracają wizyty ad limina apostolorum, coraz więcej jest też roboczych spotkań i podróży. Na październik zaplanowane jest uroczyste otwarcie XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Watykan: certyfikaty szczepień także dla pracowników i mieszkańców Stolicy Apostolskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.