Watykan: coraz bliżej beatyfikacji księdza Korniłowicza z Lasek

Watykan: coraz bliżej beatyfikacji księdza Korniłowicza z Lasek
(fot. depositphotos.com)
PAP / ml

Coraz bliżej beatyfikacji księdza Władysława Korniłowicza (1884-1946), nazywanego apostołem inteligencji i duchowego współtwórcy zakładu opieki dla niewidomych w Laskach. Papież uznał dekret o heroiczności jego cnót - podał w sobotę Watykan.

W Watykanie podano tę informację po piątkowym spotkaniu Franciszka z prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynałem Angelo Becciu, który przedstawił mu dekrety dotyczące beatyfikacji kilkorga Sług Bożych.

Urodzony w Warszawie Władysław Korniłowicz wbrew woli ojca wstąpił w 1905 roku do seminarium duchownego w swoim rodzinnym mieście. Następnie przeniósł się na studia do Fryburga, które ukończył w 1912 roku. W tym samym roku otrzymał święcenia kapłańskie w Krakowie z rąk ówczesnego arcybiskupa Adama Stefana Sapiehy.

W czasie I wojny światowej był między innymi wikariuszem w Górze Kalwarii, a także notariuszem Kurii warszawskiej, duszpasterzem inteligencji i młodzieży akademickiej.

W 1918 roku ksiądz Korniłowicz zgłosił chęć zostania kapelanem wojskowym i wyjechał na front lwowski.

Po powrocie do Warszawy pracował w gimnazjum, był kapelanem Szkoły Podchorążych, a następnie garnizonu we Włocławku.

Gdy opuścił wojsko, wrócił do duszpasterstwa młodzieży; pracował na KUL do 1928 roku.

Wtedy osiedlił się w Laskach pod Warszawą i w tamtejszym zakładzie opieki dla niewidomych prowadził liturgie, rekolekcje, wykłady i zainicjował wydawanie czasopisma religijnego "Verbum".

Podczas II wojny światowej ukrywał się w zakładzie dla niewidomych w Żułowie na Lubelszczyźnie razem z dziećmi ewakuowanymi z Lasek i kontynuował działalność duszpasterską. Razem z również ukrywającym się księdzem Stefanem Wyszyńskim, przyszłym prymasem Polski, prowadził wykłady.

Zmarł na nowotwór w 1946 roku w Laskach. Pochowany jest w warszawskim kościele św. Marcina.

Proces beatyfikacyjny księdza Władysława Korniłowicza rozpoczął się w 1978 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: coraz bliżej beatyfikacji księdza Korniłowicza z Lasek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.